Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands

07/10/2017
RS400 RS800 Inland Championship

Great event photos by Tim Olin

View the whole gallery here

RS400 report incoming...

RS800 Inland Championship 7-8 October 2017 at Grafham Water SC

Magic Marine RS800 Grand Prix Event Number Six

Just two weeks after finishing the Nationals at Stokes Bay the RS800 fleet convened for the 2017 Inland Championships at Grafham Water SC.  This was the sixth and penultimate event in the Magic Marine Grand Prix Series.  Having won the Nationals convincingly with Bill Vennis-Ozanne, Chris Rashley rocked up with current 49er World Champion Dylan Fletcher.  The rest of the fleet were excited by the prospect of trying to gain a victory over these sailing legends.  A dull but moderately windy morning greeted the fleet and with another superstar race team in the form Peter and Sue Saxton the competitors were set for a great weekend.

The first race saw the last two national champions Luke and Emma McEwen and Chris Rashley at the front of the fleet hotly pursued by Tim Gratton and Fiona Hampshire (who also won two races at the Nationals).  Ella and James Moreland,who also enjoy a blow, were also in good form taking forth behind race winner Chris Rashley.  Your correspondent and ”old man” of the fleet committed a school boy error, not reading the sailing instruction which stated a 3-2-1 start sequence (it is starting to get cold !!!) so decided to start two minutes behind the fleet but mangled to get back to 9th after three very quick laps.  Race two followed a very similar pattern with Chris and Luke leading the way but this time with Andrew and Maddy Fenner taking an excellent third.  This time your correspondent who was lying 4/5th at the time and should have known better, got tangled up with four RS400s who were sailing on the same course and took an early bath before almost being garrotted on the last gybe by another RS800.  Not a good day so far !!!!  The last race of the day again saw another 1-2 from the leaders but this time with Martin Orton and Ian Brooks taking 3rd. Ella and James who had problems making the finish line (was that a swim for Ella as well?) crossed the line in 3rd but were over the line on a U flag start and so were unfortunately disqualified. So overnight the sailing rock stars Chris and Dylan were leading from Luke and Emma, with Martin and Ian in third.

Sunday was always forecast to be a lighter affair and so it turned out to be.  The first race was a snakes and ladders race with Joe and Hannah Joyner leading round the first mark, eventually to finish 3rd, Ralph and Sophie Singleton leading after lap two , but finishing 5th, Luke and Emma sailing consistently for another 2nd, but yet again Chris and Dylan this time just sneaked through to take their fourth bullet.  Race five saw Chris and Dylan and the Singletons again try a port tack flier , as they had both done in race four.  After ducking the whole fleet (that didn’t feel good !!)  they headed off into some more favourable breeze on the right hand side and lead round the first mark and for the rest of the race.  Mary Rook and Hugh Brayshaw took third. After finishing second in race five the Singletons were desperate for one final bash at beating Chris and Dylan, the event winners with a race to spare.  The final race was again very light and very shifty.  Chris and Dylan very kindly treated the fleet to another master class going up the first beat sailing very smoothly in the light airs closely followed by the Singleton.  The Singletons gybed into some slightly better breeze to keep the pressure on and led round the leeward mark.  Another shifty beat followed but with the Singletons holding the pack at bay.  Down the last run the Singletons and Chris and Dylan gybed off into what they thought was better breeze.  Then the wind started to fill in from behind and from the right.  The Singletons broke cover to pick up the new breeze which thankfully also headed leaving the them room to sail over Chris and Dylan and gybe for the finish.  Even then it wasn’t over as Chris sailed on before gybing and approached the line at a tighter but faster angle. BANG the gun went and the Singletons had just hung on to claim the first win of the weekend over the Rashley / Fletcher combo.

So overall Chris and Dylan won comfortably with 5 bullets from the McEwens in second (with four 2nds).  Your correspondent used his 50 plus years of river and lake sailing experience with his “butter would melt in her mouth”  daughter (thanks to previous class Chairman Chris Feibuch for that quote) to sneak third place from Tim Gratton and Fiona Hampshire on count back as a result of the last race win.

A big thank you Grafham Water SC and particularly to the Saxton race team who turned the races round quicker than son Ben sails his Foiling Nacra 17 !!!

So with young rockstars and old rockers at the front of the fleet the RS800 class is an exciting place to be particularly with the relatively new rule that allows the crew to take the mainsheet.  The next event is the End of Seasons at Queen Mary SC on the 11-12 November when the RS800s will be looking to retain their pursuit race dominance form last year’s event at Rutland.  Don’t forget the big RS party on the Saturday of this event.  The RS800 has a tradition that third place writes the race report.  Your correspondent has now finished third in five of his last seven Magic Marine Grand Prix events and is starting to suffer from repetitive strain injury form all the typing so could someone else please finish third at Queen Mary !!!!!!!

End of Season Championship online entry open here

RS800 2018 Nationals to be held at the RS Games at Weymouth and Portland National Sailing Academy 16-19 August 2018

Report by Ralph Singleton

 

 

 

RS400 and RS800 Inlands 2017
                           
Results as of 13:52 on October 8, 2017
                           
RS400 Fleet
                           
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 37, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
Rank Sail No Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
1st 1432 Mike Sims Jack Holden Carsington SC 1 -8 1 5 8 3 26 18  
2nd 1418 Howard Farbrother Louise Hosken QMSC 9 4 -20 3 4 1 41 21  
3rd 1396 Richard Catchpole Gary Coop Leigh & Lowton SC 6 -11 5 4 5 2 33 22  
4th 1460 Dave Exley Mark Lunn Leigh & Lowton SC (38.0 DSQ) 6 3 9 1 4 61 23  
5th 1441 Paul Oakey Mark Oakey Portchester SC 7 3 4 6 -14 5 39 25  
6th 1202 Sam Knight John Knight Bartley SC 3 12 2 -14 3 6 40 26  
7th 1283 Chris Pickles Jack Hopkins Delph SC 2 5 10 -17 6 7 47 30  
8th 963 Adam Whitehouse Chris Bownes Wilsonian SC 4 7 11 -13 12 8 55 42  
9th 1189 Steve Restall Chris Stubbs Downs Sailing Club 8 13 6 -15 13 9 64 49  
10th 669 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts South Sheilds SC 14 15 -19 1 7 13 69 50  
11th 1203 Richard Gray Jon Dyas QMSC -17 1 14 11 15 10 68 51  
12th 1414 Caroline Whitehouse Richard Ashwell Bartley SC 5 -23 23 7 11 11 80 57  
13th 1465 Ben Williamson Charlie Ticehurst Welton SC 18 2 12 16 (38.0 BFD) 12 98 60  
14th 1017 Sean Cleary Annalise Nixon Oxford SC 15 9 8 12 -20 16 80 60  
15th 1453 Stuart Halman Anna Walsh Leigh & Lowton SC 12 -22 17 19 2 15 87 65  
16th 684 Jonathan White Rob Woodward Pevensay Bay/Shoreham SC 25 (38.0 DNS) 9 10 17 14 113 75  
17th 1450 Nick Eaves Wayne Bartley SC 13 14 7 (38.0 BFD) 25 17 114 76  
18th 1452 Howard Eeles Chris Hawley Bartley SC 11 10 16 21 18 (38.0 DNC) 114 76  
19th 1262 Jon Willars Richard Brameld Welton SC 10 20 13 18 -24 18 103 79  
20th 1392 Christopher Stanton Jules Thorne QMSC 23 24 21 2 (38.0 DNF) 23 131 93  
21st 1257 Mark Dingsdale Vanessa Evans Leigh & Lowton SC 19 -25 24 20 16 20 124 99  
22nd 1301 Mike Whitmore Sarah Whitmore Eastbourne Sovereign SC 27 (38.0 DSQ) 38.0 DNC 8 9 19 139 101  
23rd 828 Chris Williams Martin Spencer Leigh & Lowton SC 21 17 15 -28 23 26 130 102  
24th 1175 Sam Leiper Elliot Fisher Carsington SC 16 18 -30 23 19 27 133 103  
25th 763 Liam Alcock Eve Wyatt South Sheilds SC -30 29 26 24 10 21 140 110  
26th 1210 Mike Partridge Claire Davis HISC 24 19 -25 22 22 24 136 111  
27th 1435 Matt Sheahan Ellie Sheahan QMSC 20 28 18 26 -29 25 146 117  
28th 1228 Andrew Johnson Sarah Humphrey Grafham Water Sailing Club 26 16 -31 27 30 29 159 128  
29th 1029 John Cunningham Nicola Cokayne Carsington SC 29 30 29 -32 21 22 163 131  
30th 1184 Stuart Williams Joshua Crisp Army Sailing Association (38.0 DNF) 26 27 25 26 30 172 134  
31st 1272 Andy Wilcox Hannah Wilcox Grafham Water Sailing Club 22 27 28 -31 27 31 166 135  
32nd 1340 Sam Neal Alayne Seymour Grafham Water Sailing Club 28 21 22 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 185 147  
33rd 872 James Cokayne Emily Cokayne Carsington SC 31 -33 33 30 31 28 186 153  
34th 527 Andy Powell Ian Verso Warsash SC 33 -34 32 33 28 32 192 158  
35th 676 Michael Marriott Maurice Barnes Thorpe Bay Yacht Club (38.0 DNC) 32 34 29 32 34 199 161  
36th 1092 Marc Walford Alan Cooke Grafham Water Sailing Club 32 31 -35 35 33 33 199 164  
37th 1382 Andrew Hunt Matthew Hunt Eastbourne Sovereign SC (38.0 DNC) 38.0 DNF 36 34 38.0 DNF 38.0 DNC 222 184  
                           
RS800 Fleet
                           

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 14, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)

Rank Sail No Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
1st 1207 Chris Rashley Dylan Fletcher Stokes Bay SC 1 1 1 1 1 -2 7 5  
2nd 1220 Luke McEwen Emma McEwen Royal Lymington SC 2 2 2 2 -8 6 22 14  
3rd 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton Datchet Water SC 9 -13 4 5 2 1 34 21  
4th 1203 Tim Gratton Fiona Hampshire St Catharine's College SC 3 5 -9 4 5 4 30 21  
5th 1204 Martin Orton Ian Brooks Chichester YC 5 -7 3 6 6 7 34 27  
6th 1050 Joe Joyner Hannah Joyner Lyme Regis SC 8 8 5 3 4 -10 38 28  
7th 1202 Andrew Blundell Maddie Fenner Warsash SC 6 3 7 9 -10 5 40 30  
8th 1216 Ella Morland James Morland Warsash SC 4 4 (15.0 DSQ) 8 12 9 52 37  
9th 1043 Chris Dodd Bryony Meakins Rutland Water SC -11 6 6 7 11 8 49 38  
10th 1158 Edward Norbury Charlie Hutchings Warsash SC -13 12 10 11 7 3 56 43  
11th 1087 Tim Palmer Henry Nelson Eastbourne Sovereign SC 10 10 8 -13 9 11 61 48  
12th 1156 Mary Rook Hugh Brayshaw Weston SC 12 11 (15.0 DNC) 12 3 15.0 DNC 68 53  
13th 7 Derek Bachanan Elaine Bachanan Oxford SC 7 9 (15.0 DNC) 10 13 15.0 DNC 69 54  
14th 913 Adrian Howe Liberty Oldham Oxford SC (15.0 DNF) 15.0 DNS 15.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 90 75