Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands

16/08/2018
National Championship, part of the RS Games

    RS800 Nationals - Day 1

    RS800 National Championship Day One 16 August 2018

    Rain rain go away come back when the RS200s are here.  Day one of the RS800 Nationals dawned with it chucking it down with rain which is safe to say isn’t what we expected from the 2018 great British summer.

    However, thankfully the weather got the message and once the thorough briefing and welcome was over, the fleet launched for the bay in a dying 10 knots North Westerly.  The sail out to the bay gave everyone a chance to shake out their rigging mishaps - special shout out to Martin Brooks and Ian Brooks and for managing rig their trapeze wires inside the main halyard, AND their kite halyard inside the jib hanks.  Perfect.  Wooden spoon prize!

    Now to the racing.  It took a LONG time to get started.  Due to the abundance of pros (and some egos) the line was pushed very hard and new records were made for the RS800 fleet. The norm of a nice, leisurely, calm fleet was long gone and the recalls were out in force.  We managed to put the race officer through a grand total THREE black flag recalls. Unheard of. Finally we got away on the fourth go.  Tom Morris and “Hi I’m Guy” Fillmore got a jump on the fleet from the middle of the line, along with Ian and Chris Martin.  In hot pursuit were Tim Gratton and Fiona Hampshire, The Cockerills, Maddy Anderson and Matt Reid, and Simon Hiscocks and Ellie Aldridge.  The first run shook out a few of the gaps whilst Tom and “Hi I’m Guy” extended their lead.  The rest of the fleet were left to race for 2nd place which Tim and Fiona managed to nab on the line from Maddie and Matt.  The Cockerills pulled up to fourth whilst Simon and Ellie finished in fifth.

    Thankfully, the fleet were back to standard RS800 ways with a nice and clean second start. The boats on the left started pull ahead half way up the beat but again it was Tom and “Hi I’m Guy” who nailed the layline into the first mark.  There was no catching them after they stepped on the accelerator downwind.  There was a big scrap for the rest of the podium, including a game of hide and seek tying to find the windward mark.  Rory Hunter and Steph Orton made massive gains pulling through to 2nd with John Gimson and Anna Burnet in 3rd and Luke and Emma McEwen in 4th.  All that was left was a huge beat home for beers in the sunshine.

    Report by Fiona Hampshire

    Day two

    RS800 National Championship Day Two 17 August 2018

    Weymouth Bay provided the RS800 fleet with champagne conditions for day two of the RS Games.  The fleet launched in a puffy 10 to 12 knots and sailed out to the far side of Weymouth Bay. 

    Race one saw the fleet split off the line with groups heading left and right, with the right group picking up a good shift.  Luke and Emma McEwen took full advantage of this and lead around the top mark.  Behind the battle was tight with Tim Gratton (Tim number 2) and Fiona Hampshire holding off Tom Morris and Guy Filmore.   So advantage to Luke and Emma.

    Race 2 saw the breeze softer then increase for the 2nd two laps, as the sun came out and windy Weymouth turned it on!  Luke and Emma stormed off in the lead with Pete Barton and Chris Feibusch making the most of the puffs down the run to round the gate 2nd closely followed by Rory Hunter and Steph Orton who slowly reeled them in to take 2nd.  Tom and Guy’s finished 5th.   Was this the start of a change in the power struggle with the McEwen's?

    The 3rd race was sailed in glorious conditions with the sun out and a 17 knot breeze.   At the top Mark Andy and Allyson Jeffries lead the fleet round but were rolled on the 1st gybe by Tom and Guy who sailed off to another win.  Luke and Emma tried everything to catch the championship leaders but there was no stopping them.

    Day 3 looks set to be a repeat of today with the potential for a little more wind.

    Report by Andy Jeffries

    Day three

    RS800 National Championship Day Three 18 August 2018

    Races 6, 7 and 8 on day three of the RS800 National Championships were once again sailed out in the glorious waters of Weymouth Bay in a steadily building WSW breeze.

    Class newbie Tom Morris with veteran crew Guy Fillmore dominated with blistering boat speed to fire in three bullets all but sewing up the Championship win.

     All three races were sailed in the sort of conditions that the RS800s revel in, bouncing over the waves of Weymouth bay in 20 knots plus.  No other boat offers this kind of exhilaration and attainable performance that had all the crews grinning from ear to ear regardless of where they finished on the race course.

    Behind the dominant pair of Tom and Guy the fight for 2nd place is truly on between former National Champions and reigning European Champions, Luke and Emma McEwen and the scratch team of Rory Hunter and Steph Orton in their 17 year old borrowed boat going into the final day.

    Further down the racing has been incredibly close with the top 10 tightly bunched and many gains or losses to be made up and down the order as the Championship reaches its climax on Sunday.

    Report by Chris Feibusch

    Overall event report

    RS800 National Championship 2018 Overall Report

    After Saturday’s awesome sailing conditions the 44 RS800 crews were all in buoyant mood and ready to party.  Benefitting from super-efficient race management, the fleet were ashore by 3pm to enjoy the sunny afternoon, have a quick nap and prepare their fancy dress outfits for the evening’s festivities.

    Happy hour kicked things off with avid viewing of Sportography.tv’s drone footage from the day’s racing on the big screen, before WPNSA served up a hearty chilli and the R and S’s gathered – rainbows, roosters, racing snakes, rum bottles, rudders, rain clouds, robins, rabbits, Ringo Star, Romans, Russia and Salisbury (prize for most cryptic!), suns, sharks, sticks, stripes, sombreros, sponge bob square pants (very useful when drinks got spilt on the dance floor), Superman, space aliens and scousers…  All heading as quickly as possible to the dance floor where Steel from RS800 fleet’s long-time favourite Steel Strum banged out the Summer-vibe tunes.

    Tom Morris and Guy Filmore could party in the happy knowledge they had stitched up the championship with a day to spare.  Rory displayed his true competitive nature by dominating the inflatable limbo competition.  The rest of the fleet were psyching themselves up for a Big Sunday with 22 knots+ forecast and racing moved forward to a slightly less civilised earlier start time as all five fleets at the RS Games were scheduled to race in the harbour due to the forecast.

    Sunday dawned predictably windy but looked just about doable when viewed downwind (and waves) from the balcony at WPNSA.  The Race Officer set out to monitor conditions and just as the fleet was due to launch a particularly feisty squall came through triggering an hour’s postponement.  Sadly an hour later conditions had not calmed down sufficiently and the RS800 fleet lost its window of opportunity to get on the water and continue the battle.

    So results from Saturday held – the worthy new champions Tom and Guy with a rude number of first places, runners up Luke and Emma McEwen (Team Gul) the only team managing to wrestle some race wins off the champions and in 3rd Rory Hunter and Steph Orton proving that a 17 year old boat and zero time in the boat together can be overcome by youth and raw talent as they improved race on race!

    Despite the fact Phil Walker and John Mather failed to make it to the race course on day one, thereby using up all their discards and narrowly missing a wooden spoon award, they achieved an impressive 4th place with a solid series.  Tied on points was a very close 5th from father and son team Paul and Peter Jenkins who revelled in the windy conditions.  John Gimson and Anna Burnett pipped Pete Barton and Chris Feibusch on count back to 6th place.

    The silver fleet was won by new-comers Maddy Anderson and Matt Reid who showed great potential and infectious enthusiasm throughout the event.

    The fleet was really pleased to welcome five members of the British Sailing Team looking for a fun refresher from their professional 49erFX and Nacra campaigns.  They all embraced the spirit of RS800 racing on and off the water.  It was also really great to see so many other new faces in the dinghy park and to make new friends; we hope to see many of them return to future events.

    For those that like statistics:

    • 44 teams – continuing 5 years of growth in the fleet
    • Over a third of teams were competing at their first RS800 UK Nationals
    • 11 sailors had previously won RS800 National or European Championship titles
    • Boats travelled from Scotland, Northern Ireland, France and The Netherlands
    • The top 5 included one master, 2 ladies and 3 youths across the full range of the weight equalisation table
    • First place boat was crew sheeting, second place was helm sheeting
    • Over half the teams were mixed, with 5 girl helms and 20 girl crews

    Big thank you to Harken for the daily and overall prizes, to Rooster for supporting the RS800 fleet all year on their National Tour and providing cool RS Games T-shirts and neck gaiters to all competitors, to Zest for being on site for emergency boat repairs each day keeping everyone on the water, to RS Sailing for making the whole RS Games an incredible event to be part of and for releasing their talented employees to the RS Party Stage to DJ & drum so we could dance into the night, to Hyde Sails to donating a spinnaker which was awarded to the Scottish team for their epic journey to their first ever RS800 regatta, to Yachts and Yachting for providing great reading ashore, and to our long standing sponsors Volvo and Noble Marine for their continued support of the RS Class Association.

    Thank you to WPNSA for hosting the RS800 fleet; to the brilliant race team – our Race Officer Ian Bullock and PRO Peter Saxton – with all their hard-working mark layers, rescue team and dedicated volunteers – for providing such high standard racing and understanding the needs of the RS800 sailors to have time to party hard too; and to Clare Sargent and the rest of the RS Class Association team for their huge number of hours of work behind the scenes to bring us such a fantastic Championships yet again.

    Next year the class celebrates its 20th birthday at the National Championships at Eastbourne Sovereign Sailing Club from 5th to 8th September 2019.  We look forward to welcoming back lots of ex-RS800 sailors for a reunion party and to tempting them back on the water for some racing.  2019 also sees the fleet return to Lac du Der in France at Easter for the super-friendly Open Skiff event and to Garda in Italy for a huge RS800 Europeans in July. 

    Good luck to Tom and Guy at the Endeavour Trophy!

    Report by Luke and Emma McEwen

    Beautiful hand made porcelain medals by Emma McEwen

    RS800 National Championship Prizes

    Endeavour Trophy:  Alexandre Emanuel and Quentin Milleret from France

    Loving Cup:  Luke and Emma McEwen from Royal Lymington YC

    1st Silver:  Maddy Anderson and Matt Reid from Brightlingsea and Spinnaker SCs

    1st Lady Helm:  Maddy Anderson from Brightlingsea SC

    1st Lady Crew:   Emma McEwen from Royal Lymington YC

    1st Youth Helm: Rory Hunter from Arran YC

    1st Youth Crew:  Steph Orton

    1st Master Helm:  Paul Jenkins from Eastbourne SSC                                        

    1st Master Crew:  Chris Feibusch from Hayling Island SC

    6th:  John Gimson and Anna Burnet from Rudyard Lake SC and Royal Northern & Clyde

    5th:  Paul and Peter Jenkins from Eastbourne SSC

    4th:  Phil Walker and John Mather from HISC

    3rd:  Rory Hunter and Steph Orton from Arran YC

    2nd:  Luke and Emma McEwen from Royal Lymington YC

    1st RS800 National Champions:   Tom Morris and Guy Fillmore from Hayling Island SC

    RS800 National Championship 2018

    Weymouth & Portland National Sailing Academy

    event burgee
     

    Results are provisional as of 8:39 on August 19, 2018

    Overall

    Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
    Rank Tally Class Fleet Nat Sail No Helm Crew Club Master Helm Master Crew Lady Helm Youth Helm Youth Crew Lady Crew All Lady Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
    1st 55 RS800 Gold GBR 1144 Tom Morris Guy Fillmore HISC               1.0 1.0 (3.0) (5.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 14.0 6.0
    2nd 76 RS800 Gold GBR 1220 Luke McEwen Emma McEwen Royal Lymington YC               (45.0 BFD) 4.0 1.0 1.0 2.0 2.0 3.0 (7.0) 65.0 13.0
    3rd 46 RS800 Gold GBR 961 Rory Hunter Stephanie Orton Arran YC         Y     (45.0 BFD) 2.0 (7.0) 2.0 5.0 4.0 2.0 2.0 69.0 17.0
    4th 72 RS800 Gold GBR 1207 Phil Walker John Mather Hayling Island SC Y       Y     (45.0 DNC) (45.0 DNC) 4.0 9.0 8.0 3.0 4.0 4.0 122.0 32.0
    5th 40 RS800 Gold GBR 1222 Paul Jenkins Peter Jenkins Eastbourne Sovereign SC Y       Y     7.0 6.0 (14.0) 4.0 4.0 (8.0) 5.0 6.0 54.0 32.0
    6th 83 RS800 Gold GBR 1221 John Gimson Anna Burnet Rudyard Lake SC/Royal Northern & Clyde Y           Y   9.0 3.0 (11.0) (12.0) 9.0 6.0 7.0 5.0 62.0 39.0
    7th 75 RS800 Gold GBR 1219 Pete Barton Chris Feibusch Lymington Town SC               (45.0 BFD) 7.0 8.0 3.0 (12.0) 5.0 8.0 8.0 96.0 39.0
    8th 53 RS800 Gold GBR 1132 Simon Hiscocks Ellie Aldridge WPNSA               5.0 (15.0) (20.0) 10.0 6.0 15.0 6.0 3.0 80.0 45.0
    9th 52 RS800 Silver GBR 1131 Maddy Anderson Matt Reid Brightlingsea and Spinnaker SCs     Y         3.0 9.0 (25.0) (17.0) 10.0 14.0 10.0 10.0 98.0 56.0
    10th 70 RS800 Gold GBR 1203 Tim Gratton Fiona Hampshire St Catharines College SC           Y   2.0 12.0 2.0 14.0 (22.0) 9.0 19.0 (27.0) 107.0 58.0
    11th 66 RS800 Silver GBR 1194 Joe Joyner Will Broom Lyme Regis SC               6.0 (22.0) 15.0 (16.0) 7.0 10.0 15.0 11.0 102.0 64.0
    12th 80 RS800 Gold GBR 1231 Hugh Shone Hannah Tattersall Castle Cove SC           Y   8.0 13.0 6.0 (24.0) (16.0) 13.0 12.0 14.0 106.0 66.0
    13th 77 RS800 Gold GBR 1225 Stephen Cockerill Sarah Cockerill Stokes Bay SC Y         Y   4.0 14.0 (24.0) 6.0 15.0 (17.0) 14.0 15.0 109.0 68.0
    14th 78 RS800 Gold GBR 1228 Andy Jeffries Allyson Jeffries Eastbourne Sovereign SC   Y       Y   (45.0 BFD) 5.0 9.0 (45.0 DNF) 3.0 7.0 16.0 32.0 162.0 72.0
    15th 81 RS800 Gold GBR 1232 Cameron Moss Darrol Moss Lyme Regis SC   Y           11.0 16.0 (26.0) 13.0 19.0 (22.0) 9.0 9.0 125.0 77.0
    16th 58 RS800 Silver GBR 1158 Edward Norbury Charlie Hutchings Warsash SC       Y Y     10.0 11.0 12.0 19.0 18.0 (20.0) (24.0) 12.0 126.0 82.0
    17th 74 RS800 Gold GBR 1218 Gilles Peeters Heloize Baize Societe Nautique Larmor Plage           Y   14.0 10.0 22.0 (45.0 DNF) (45.0 DNF) 12.0 11.0 17.0 176.0 86.0
    18th 61 RS800 Gold GBR 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton Burghfield SC Y         Y   13.0 21.0 16.0 7.0 (26.0) (31.0) 23.0 13.0 150.0 93.0
    19th 71 RS800 Gold GBR 1204 Martin Orton Ian Brooks Chichester YC Y Y           17.0 20.0 (23.0) 20.0 14.0 16.0 18.0 (23.0) 151.0 105.0
    20th 79 RS800 Gold GBR 1230 Christina Handasyde Dick Andrew Handasyde Dick Itchenor SC               (45.0 BFD) 18.0 10.0 8.0 11.0 (37.0) 30.0 31.0 190.0 108.0
    21st 65 RS800 Gold GBR 1188 Daniel Goodman Debbie Clark Stokes Bay SC Y Y       Y   20.0 19.0 5.0 (27.0) (29.0) 27.0 17.0 22.0 166.0 110.0
    22nd 59 RS800 Gold FRA 1161 Jean-Louis Treguier Camille Donnat Bart CN Viry-Vhatillon Y         Y   12.0 25.0 18.0 15.0 (31.0) 25.0 (35.0) 20.0 181.0 115.0
    23rd 48 RS800 Silver GBR 1043 Chris Dodd Bryony Meakins Rutlands SC               18.0 26.0 (29.0) (29.0) 17.0 11.0 25.0 21.0 176.0 118.0
    24th 69 RS800 Gold GBR 1202 Andrew Blundell Maddie Fenner Warsash SC               16.0 24.0 19.0 18.0 20.0 (28.0) (26.0) 25.0 176.0 122.0
    25th 62 RS800 Silver GBR 1171 James Penty Edward Grayson Beaver SC               19.0 23.0 (45.0 DNF) 23.0 (24.0) 23.0 20.0 18.0 195.0 126.0
    26th 82 RS800 Gold GBR 1121 Ben Clegg Abi Embser-Kay Brightlingsea SC           Y   15.0 17.0 28.0 25.0 (45.0 DNS) (29.0) 27.0 16.0 202.0 128.0
    27th 56 RS800 Gold GBR 1157 Ian Martin Chris Martin (Thu & Fri)                 (45.0 BFD) 8.0 13.0 11.0 13.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 225.0 135.0
    28th 64 RS800 Silver GBR 1184 Michael MacMillan Jamie Macmillan Loch Earn SC Y       Y     21.0 (32.0) 17.0 21.0 25.0 (30.0) 29.0 28.0 203.0 141.0
    29th 60 RS800 Gold GBR 1164 Russ Gibbs Lucy Loughton Starcross YC Y         Y   (45.0 BFD) 27.0 (31.0) 22.0 23.0 24.0 21.0 30.0 223.0 147.0
    30th 41 RS800 Silver GBR 900 Andy Tarboton Harry Kennedy Stokes Bay SC           Y   23.0 31.0 30.0 28.0 21.0 19.0 (45.0 RET) (45.0 DNC) 242.0 152.0
    31st 45 RS800 Gold GBR 949 Ian Jubb Bonnie Moody HISC               24.0 (28.0) 27.0 26.0 27.0 (33.0) 28.0 24.0 217.0 156.0
    32nd 63 RS800 Silver GBR 1182 Michiel Geerling Hilde Geerling Braassem           Y   25.0 29.0 21.0 31.0 (32.0) (32.0) 31.0 29.0 230.0 166.0
    33rd 57 RS800 Gold GBR 1157 Chris Martin Megan Brickwood (Sat & Sun)                 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 18.0 13.0 19.0 275.0 185.0
    34th 44 RS800 Silver GBR 939 Daniel Nickalls Jack Wardell Marconi SC         Y     (45.0 BFD) 30.0 33.0 30.0 33.0 (36.0) 34.0 26.0 267.0 186.0
    35th 49 RS800 Silver FRA 1101 Alexandre Emanuel Quentin Milleret YCGC         Y     22.0 34.0 34.0 33.0 28.0 (38.0) (37.0) 36.0 262.0 187.0
    36th 47 RS800 Silver GBR 982 Neal Gibson Keith Macey Downs SC               (45.0 DNC) (45.0 DNC) 35.0 36.0 34.0 34.0 32.0 35.0 296.0 206.0
    37th 85 RS800   GBR 1064 Chris Haworth Stuart Aston                 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 21.0 22.0 33.0 301.0 211.0
    38th 54 RS800 Silver GBR 1140 John McKelvie David Jessop Strangford Lough YC               26.0 33.0 32.0 35.0 (45.0 DNS) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 306.0 216.0
    39th 73 RS800 Silver GBR 1151 Hannah Peters Mark Lees Hollyhead SC     Y     Y Y 27.0 (45.0 DNS) 36.0 34.0 30.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 307.0 217.0
    40th 51 RS800 Silver GBR 1128 Ciaran Hurney Mel Kwan Oxford SC               28.0 35.0 39.0 37.0 35.0 (45.0 RET) (45.0 DNC) 45.0 DNC 309.0 219.0
    41st 42 RS800 Silver GBR 913 Adrian Howe Fenella Williams Oxford SC Y             30.0 36.0 37.0 38.0 36.0 (45.0 UFD) (45.0 DNS) 45.0 DNC 312.0 222.0
    42nd 84 RS800   GBR 1189 James Green Simon Hall                 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 26.0 33.0 34.0 318.0 228.0
    43rd 50 RS800 Silver NED 1111 Marianne Pijlman Tijmen Pijlman WV Monnickendam               29.0 (45.0 DNS) 38.0 32.0 (45.0 DNS) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 324.0 234.0
    44th 43 RS800   GBR 919 Charlie Ellse Ollie Holmes Restronguet SC       Y Y     (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 35.0 36.0 45.0 RET 341.0 251.0

    www.wpnsa.org.uk

    www.rssailing.org/rsgames

    Sailwave Scoring Software 2.25.10
    www.sailwave.com

    Website Security Test