Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands

31/08/2013
Crew Clothing RS800 Grand Prix

    Being close to the nationals and with a slightly ropey forecast it wasn’t any surprise to see a slightly depleted fleet turn up to Lymington Town Sailing Club for the penultimate circuit event of the year, but the quality of racing made up for any lack of quantity. The fleet is on a bit of a roll as far as friendly clubs go this year with some great events at Castle Cove, Beer and Eastbourne in particular. Lymington Town added themselves to this list with a great welcome – where else could you get entry, food for two and accom within stumbling distance of the bar for less than 60 quid? Combined with the 400’s and D1’s it made for a great event.

    Saturday was a bit of a mixed bag with the offshore breeze coming through with some huge shifts, which together with some strong cross tide made picking the laylines tricky. Home boat Luke and Emma McEwan were heard telling everyone that they didn’t normally sail where we were, but were clearly getting things right with a 2,5,1 to lead overnight by a point from Tom Halhead / Stu Jagger with Nick Charles and Christian Humphrey a couple of points back in third. Ominously lurking a bit further back were newly crowned National Champions James Date / Toby Wincer with a 1,8,6 and Laurie Fitzjohn-Sykes and James Hughes counting a 5,1,5.

    Saturday night saw the fleet stuffing themselves full of pasta, beer and birthday cake with the entertainment provided by a great band and James Date trying to fit a double lilo into a one man tent.

    Sunday dawned as forecast with no real wind and supposedly not much on the way. Laurie and James H decided to trust windguru and headed off, they should have trusted the RO who was busily telling everyone that the token breeze out in the Solent was the sign of bigger things to come. There were a few dubious looks but the fleet set out on time into a 5-6 knot south westerly. By the time the first race was away there was a solid 10 knots and this continued to build throughout the day with the last race in particular being proper twin wiring up and downwind. Luke and Emma dominated the day with 3 bullets showing great pace in all directions. James and Toby put a consistent day together with a 3,2,3 to take 2nd on a tie break from Tom and Stu with Nick and Christian in 4th and Richard and Tom Kennedy showing some real pace at times counting a 2,3 and ending up 5th.

    So thanks go to LTSC and in particular the race officer who really showed how to run a multi-fleet event efficiently, particularly given the testing conditions on the first day. There’s still lots of racing left to go this year with the final circuit event at Stokes Bay at the end of the month, with the Inlands following at Datchet and combined RS End of Season champs, also at Datchet.

    Tom Halhead

     

    Final results below.

    Sailwave results for LTSC RS 400 Open Event and Crew Clothing RS800 Grand Prix 2013 at Lymington Town Sailing Club 2013

    event burgee venue burgee

    LTSC RS 400 Open Event and Crew Clothing RS800 Grand Prix 2013

    Lymington Town Sailing Club

    RS400 Open Event and Crew Clothing RS800 Grand Prix

    RS 400 Fleet

    Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
                              31 August 31 August 31 August 1st September 2013 1st September 2013 1st September 2013    
                              13.00 13.00 13.00 11.00 11.00 1100    
      1st RS 400     RS 400 1384 Paul Oakey   Mark Oakey   Portchester SC 947 3.0 1.0 (18.0 DNF) 1.0 4.0 1.0 28.0 10.0
      2nd RS 400     RS 400 1418 Howard Farbrother   Louise Farbrother   Queen Mary SC 947 1.0 2.0 1.0 4.0 (6.0) 5.0 19.0 13.0
      3rd RS 400   Rarely Sober RS 400 1325 John Cooper y Becci Wigley y LTSC 947 4.0 (7.0) 2.0 5.0 1.0 3.0 22.0 15.0
      4th RS 400     RS 400 1326 Nick Martin   Caroline Martin     947 2.0 6.0 4.0 3.0 3.0 (16.0 DNF) 34.0 18.0
      5th RS 400     RS 400 1407 Jon Heissig   Nicky Griffin   LLangorse SC 947 6.0 3.0 (7.0) 6.0 2.0 2.0 26.0 19.0
      6th RS 400     RS 400 1231 Rob Martin   Jan Martin   Burghfield 947 5.0 5.0 5.0 2.0 (9.0) 6.0 32.0 23.0
      7th RS 400   Yellow Peril RS 400 983 Kevin Podger   Heather Chipperfield   RyLym 947 (19.0 DNC) 9.0 3.0 9.0 5.0 7.0 52.0 33.0
      8th RS 400     RS 400 964 Emma Johnstone   Pip Johnstone   Locks SC 947 9.0 (10.0) 6.0 10.0 10.0 4.0 49.0 39.0
      9th RS 400     RS 400 1404 Matthew Thomas   Steve Nicholas   LTSC 947 12.0 4.0 (14.0) 7.0 8.0 9.0 54.0 40.0
      10th RS 400   Still Thinking of 1 RS 400 1370 Keith Willis y Julie Willis y LTSC 947 7.0 11.0 9.0 (12.0) 11.0 11.0 61.0 49.0
      11th RS 400     RS 400 854 Chris Brown   David Rickard   Weston 947 10.0 (13.0) 10.0 8.0 13.0 8.0 62.0 49.0
      12th RS 400     RS 400 1109 Richard Mayo   Fiona Mayo   LTSC 947 (14.0) 14.0 8.0 13.0 7.0 10.0 66.0 52.0
      13th RS 400     RS 400 1236 John Martin   Pam Martin   LTSC 947 11.0 (16.0) 13.0 11.0 14.0 12.0 77.0 61.0
      14th RS 400     RS 400 1118 Gary Stones   Hannah Parr   LTSC 947 13.0 (17.0) 11.0 14.0 12.0 14.0 81.0 64.0
      15th RS 400     RS 400 1101 Simon Baker   Jenny Douglas   Queen Mary SC 947 15.0 12.0 12.0 15.0 (18.0 DNF) 13.0 85.0 67.0
      16th RS 400   If Only RS 400 1123 Toby Collyer   Sylvia Weger   LTSC 947 8.0 8.0 15.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 88.0 69.0
      17th RS 400   Black & Blue RS 400 700 Tony Stickland   Sarah Roberts   LTSC 947 16.0 15.0 16.0 16.0 18.0 DNF (19.0 DNC) 100.0 81.0
      18th RS 400     RS 400 744 Simon Cameron   Hattie Cameron   LTSC 947 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 17.0 18.0 DNF 19.0 DNC 111.0 92.0

    RS 800 Fleet

    Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
                              31 August 31 August 31 August 1st September 2013 1st September 2013 1st September 2013    
                              13.00 13.00 13.00 11.00 11.00 1100    
      1st RS 800   Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RyLym 820 2.0 (5.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 11.0 6.0
      2nd RS 800     RS 800 1195 James Date   Toby Wincer   Port Dinorwic SC 820 1.0 (8.0) 6.0 3.0 2.0 3.0 23.0 15.0
      3rd RS 800     RS 800 1180 Tom Halhead   Stu Jagger     820 4.0 2.0 3.0 2.0 4.0 (6.0) 21.0 15.0
      4th RS 800     RS 800 1144 Nicholas Charles   Christian Humprey   RYA 820 (6.0) 3.0 2.0 4.0 3.0 5.0 23.0 17.0
      5th RS 800     RS 800 1200 Richard Kennedy   Tom Kennedy     820 3.0 6.0 (10.0) 8.0 6.0 2.0 35.0 25.0
      6th RS 800     RS 800 1061 Tom Jeffcoate   Emma Warner     820 7.0 7.0 4.0 5.0 5.0 (11.0) 39.0 28.0
      7th RS 800     RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 (8.0) 4.0 7.0 7.0 7.0 7.0 40.0 32.0
      8th RS 800     RS 800 1179 N Farmer   Karen Baker   DWSC 820 10.0 10.0 9.0 6.0 (15.0 DNF) 4.0 54.0 39.0
      9th RS 800     RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes   James Hughes   Queen Mary SC 820 5.0 1.0 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 59.0 43.0
      10th RS 800     RS 800 1135 James Morland   Edward Wilkinson   Washash SC 820 12.0 9.0 8.0 10.0 9.0 (14.0 DNF) 62.0 48.0
      11th RS 800     RS 800 1099 Alistair Hodgeson   Toby Linell   Draycot Water SC 820 9.0 (11.0) 11.0 9.0 11.0 8.0 59.0 48.0
      12th RS 800     RS 800 200 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warshash SC 820 (16.0 DNF) 12.0 14.0 13.0 8.0 9.0 72.0 56.0
      13th RS 800     RS 800 1196 Andrew Smith   Scott Jenkins   Stokes Bay SC 820 11.0 14.0 12.0 12.0 10.0 (16.0 DNC) 75.0 59.0
      14th RS 800     RS 800 932 Brian Allen   Clair Allen   Bringhtingsea SC 820 (13.0) 13.0 13.0 11.0 12.0 10.0 72.0 59.0
      15th RS 800     RS 800 864 Steve Haggett   Mat Findlay   LTSC 820 14.0 (16.0 DNF) 15.0 14.0 13.0 12.0 84.0 68.0

    Race 1 - RS 400 Fleet - 31 August at 13.00

    Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1300
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 400     RS 400 1418 Howard Farbrother   Louise Farbrother   Queen Mary SC 947 1 1.0
      2 RS 400     RS 400 1326 Nick Martin   Caroline Martin     947 2 2.0
      3 RS 400     RS 400 1384 Paul Oakey   Mark Oakey   Portchester SC 947 3 3.0
      4 RS 400   Rarely Sober RS 400 1325 John Cooper y Becci Wigley y LTSC 947 4 4.0
      5 RS 400     RS 400 1231 Rob Martin   Jan Martin   Burghfield 947 5 5.0
      6 RS 400     RS 400 1407 Jon Heissig   Nicky Griffin   LLangorse SC 947 6 6.0
      7 RS 400   Still Thinking of 1 RS 400 1370 Keith Willis y Julie Willis y LTSC 947 7 7.0
      8 RS 400   If Only RS 400 1123 Toby Collyer   Sylvia Weger   LTSC 947 8 8.0
      9 RS 400     RS 400 964 Emma Johnstone   Pip Johnstone   Locks SC 947 9 9.0
      10 RS 400     RS 400 854 Chris Brown   David Rickard   Weston 947 10 10.0
      11 RS 400     RS 400 1236 John Martin   Pam Martin   LTSC 947 11 11.0
      12 RS 400     RS 400 1404 Matthew Thomas   Steve Nicholas   LTSC 947 12 12.0
      13 RS 400     RS 400 1118 Gary Stones   Hannah Parr   LTSC 947 13 13.0
      14 RS 400     RS 400 1109 Richard Mayo   Fiona Mayo   LTSC 947 14 14.0
      15 RS 400     RS 400 1101 Simon Baker   Jenny Douglas   Queen Mary SC 947 15 15.0
      16 RS 400   Black & Blue RS 400 700 Tony Stickland   Sarah Roberts   LTSC 947 16 16.0

    Race 2 - RS 400 Fleet - 31 August at 13.00

    Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1300
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 400     RS 400 1384 Paul Oakey   Mark Oakey   Portchester SC 947 1 1.0
      2 RS 400     RS 400 1418 Howard Farbrother   Louise Farbrother   Queen Mary SC 947 2 2.0
      3 RS 400     RS 400 1407 Jon Heissig   Nicky Griffin   LLangorse SC 947 3 3.0
      4 RS 400     RS 400 1404 Matthew Thomas   Steve Nicholas   LTSC 947 4 4.0
      5 RS 400     RS 400 1231 Rob Martin   Jan Martin   Burghfield 947 5 5.0
      6 RS 400     RS 400 1326 Nick Martin   Caroline Martin     947 6 6.0
      7 RS 400   Rarely Sober RS 400 1325 John Cooper y Becci Wigley y LTSC 947 7 7.0
      8 RS 400   If Only RS 400 1123 Toby Collyer   Sylvia Weger   LTSC 947 8 8.0
      9 RS 400   Yellow Peril RS 400 983 Kevin Podger   Heather Chipperfield   RyLym 947 9 9.0
      10 RS 400     RS 400 964 Emma Johnstone   Pip Johnstone   Locks SC 947 10 10.0
      11 RS 400   Still Thinking of 1 RS 400 1370 Keith Willis y Julie Willis y LTSC 947 11 11.0
      12 RS 400     RS 400 1101 Simon Baker   Jenny Douglas   Queen Mary SC 947 12 12.0
      13 RS 400     RS 400 854 Chris Brown   David Rickard   Weston 947 13 13.0
      14 RS 400     RS 400 1109 Richard Mayo   Fiona Mayo   LTSC 947 14 14.0
      15 RS 400   Black & Blue RS 400 700 Tony Stickland   Sarah Roberts   LTSC 947 15 15.0
      16 RS 400     RS 400 1236 John Martin   Pam Martin   LTSC 947 16 16.0
      17 RS 400     RS 400 1118 Gary Stones   Hannah Parr   LTSC 947 17 17.0

    Race 3 - RS 400 Fleet - 31 August at 13.00

    Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1300
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 400     RS 400 1418 Howard Farbrother   Louise Farbrother   Queen Mary SC 947 1 1.0
      2 RS 400   Rarely Sober RS 400 1325 John Cooper y Becci Wigley y LTSC 947 2 2.0
      3 RS 400   Yellow Peril RS 400 983 Kevin Podger   Heather Chipperfield   RyLym 947 3 3.0
      4 RS 400     RS 400 1326 Nick Martin   Caroline Martin     947 4 4.0
      5 RS 400     RS 400 1231 Rob Martin   Jan Martin   Burghfield 947 5 5.0
      6 RS 400     RS 400 964 Emma Johnstone   Pip Johnstone   Locks SC 947 6 6.0
      7 RS 400     RS 400 1407 Jon Heissig   Nicky Griffin   LLangorse SC 947 7 7.0
      8 RS 400     RS 400 1109 Richard Mayo   Fiona Mayo   LTSC 947 8 8.0
      9 RS 400   Still Thinking of 1 RS 400 1370 Keith Willis y Julie Willis y LTSC 947 9 9.0
      10 RS 400     RS 400 854 Chris Brown   David Rickard   Weston 947 10 10.0
      11 RS 400     RS 400 1118 Gary Stones   Hannah Parr   LTSC 947 11 11.0
      12 RS 400     RS 400 1101 Simon Baker   Jenny Douglas   Queen Mary SC 947 12 12.0
      13 RS 400     RS 400 1236 John Martin   Pam Martin   LTSC 947 13 13.0
      14 RS 400     RS 400 1404 Matthew Thomas   Steve Nicholas   LTSC 947 14 14.0
      15 RS 400   If Only RS 400 1123 Toby Collyer   Sylvia Weger   LTSC 947 15 15.0
      16 RS 400   Black & Blue RS 400 700 Tony Stickland   Sarah Roberts   LTSC 947 16 16.0
      17 RS 400     RS 400 1384 Paul Oakey   Mark Oakey   Portchester SC 947 DNF 18.0

    Race 4 - RS 400 Fleet - 1st September 2013 at 11.00

    Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1115
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 400     RS 400 1384 Paul Oakey   Mark Oakey   Portchester SC 947 1 1.0
      2 RS 400     RS 400 1231 Rob Martin   Jan Martin   Burghfield 947 2 2.0
      3 RS 400     RS 400 1326 Nick Martin   Caroline Martin     947 3 3.0
      4 RS 400     RS 400 1418 Howard Farbrother   Louise Farbrother   Queen Mary SC 947 4 4.0
      5 RS 400   Rarely Sober RS 400 1325 John Cooper y Becci Wigley y LTSC 947 5 5.0
      6 RS 400     RS 400 1407 Jon Heissig   Nicky Griffin   LLangorse SC 947 6 6.0
      7 RS 400     RS 400 1404 Matthew Thomas   Steve Nicholas   LTSC 947 7 7.0
      8 RS 400     RS 400 854 Chris Brown   David Rickard   Weston 947 8 8.0
      9 RS 400   Yellow Peril RS 400 983 Kevin Podger   Heather Chipperfield   RyLym 947 9 9.0
      10 RS 400     RS 400 964 Emma Johnstone   Pip Johnstone   Locks SC 947 10 10.0
      11 RS 400     RS 400 1236 John Martin   Pam Martin   LTSC 947 11 11.0
      12 RS 400   Still Thinking of 1 RS 400 1370 Keith Willis y Julie Willis y LTSC 947 12 12.0
      13 RS 400     RS 400 1109 Richard Mayo   Fiona Mayo   LTSC 947 13 13.0
      14 RS 400     RS 400 1118 Gary Stones   Hannah Parr   LTSC 947 14 14.0
      15 RS 400     RS 400 1101 Simon Baker   Jenny Douglas   Queen Mary SC 947 15 15.0
      16 RS 400   Black & Blue RS 400 700 Tony Stickland   Sarah Roberts   LTSC 947 16 16.0
      17 RS 400     RS 400 744 Simon Cameron   Hattie Cameron   LTSC 947 17 17.0

    Race 5 - RS 400 Fleet - 1st September 2013 at 11.00

    Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1223
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 400   Rarely Sober RS 400 1325 John Cooper y Becci Wigley y LTSC 947 1 1.0
      2 RS 400     RS 400 1407 Jon Heissig   Nicky Griffin   LLangorse SC 947 2 2.0
      3 RS 400     RS 400 1326 Nick Martin   Caroline Martin     947 3 3.0
      4 RS 400     RS 400 1384 Paul Oakey   Mark Oakey   Portchester SC 947 4 4.0
      5 RS 400   Yellow Peril RS 400 983 Kevin Podger   Heather Chipperfield   RyLym 947 5 5.0
      6 RS 400     RS 400 1418 Howard Farbrother   Louise Farbrother   Queen Mary SC 947 6 6.0
      7 RS 400     RS 400 1109 Richard Mayo   Fiona Mayo   LTSC 947 7 7.0
      8 RS 400     RS 400 1404 Matthew Thomas   Steve Nicholas   LTSC 947 8 8.0
      9 RS 400     RS 400 1231 Rob Martin   Jan Martin   Burghfield 947 9 9.0
      10 RS 400     RS 400 964 Emma Johnstone   Pip Johnstone   Locks SC 947 10 10.0
      11 RS 400   Still Thinking of 1 RS 400 1370 Keith Willis y Julie Willis y LTSC 947 11 11.0
      12 RS 400     RS 400 1118 Gary Stones   Hannah Parr   LTSC 947 12 12.0
      13 RS 400     RS 400 854 Chris Brown   David Rickard   Weston 947 13 13.0
      14 RS 400     RS 400 1236 John Martin   Pam Martin   LTSC 947 14 14.0
      15 RS 400     RS 400 1101 Simon Baker   Jenny Douglas   Queen Mary SC 947 DNF 18.0
      15 RS 400   Black & Blue RS 400 700 Tony Stickland   Sarah Roberts   LTSC 947 DNF 18.0
      15 RS 400     RS 400 744 Simon Cameron   Hattie Cameron   LTSC 947 DNF 18.0

    Race 6 - RS 400 Fleet - 1st September 2013 at 1100

    Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1315
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 400     RS 400 1384 Paul Oakey   Mark Oakey   Portchester SC 947 1 1.0
      2 RS 400     RS 400 1407 Jon Heissig   Nicky Griffin   LLangorse SC 947 2 2.0
      3 RS 400   Rarely Sober RS 400 1325 John Cooper y Becci Wigley y LTSC 947 3 3.0
      4 RS 400     RS 400 964 Emma Johnstone   Pip Johnstone   Locks SC 947 4 4.0
      5 RS 400     RS 400 1418 Howard Farbrother   Louise Farbrother   Queen Mary SC 947 5 5.0
      6 RS 400     RS 400 1231 Rob Martin   Jan Martin   Burghfield 947 6 6.0
      7 RS 400   Yellow Peril RS 400 983 Kevin Podger   Heather Chipperfield   RyLym 947 7 7.0
      8 RS 400     RS 400 854 Chris Brown   David Rickard   Weston 947 8 8.0
      9 RS 400     RS 400 1404 Matthew Thomas   Steve Nicholas   LTSC 947 9 9.0
      10 RS 400     RS 400 1109 Richard Mayo   Fiona Mayo   LTSC 947 10 10.0
      11 RS 400   Still Thinking of 1 RS 400 1370 Keith Willis y Julie Willis y LTSC 947 11 11.0
      12 RS 400     RS 400 1236 John Martin   Pam Martin   LTSC 947 12 12.0
      13 RS 400     RS 400 1101 Simon Baker   Jenny Douglas   Queen Mary SC 947 13 13.0
      14 RS 400     RS 400 1118 Gary Stones   Hannah Parr   LTSC 947 14 14.0
      15 RS 400     RS 400 1326 Nick Martin   Caroline Martin     947 DNF 16.0

    Race 1 - RS 800 Fleet - 31 August at 13.00

    Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1310
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 800     RS 800 1195 James Date   Toby Wincer   Port Dinorwic SC 820 1 1.0
      2 RS 800   Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RyLym 820 2 2.0
      3 RS 800     RS 800 1200 Richard Kennedy   Tom Kennedy     820 3 3.0
      4 RS 800     RS 800 1180 Tom Halhead   Stu Jagger     820 4 4.0
      5 RS 800     RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes   James Hughes   Queen Mary SC 820 5 5.0
      6 RS 800     RS 800 1144 Nicholas Charles   Christian Humprey   RYA 820 6 6.0
      7 RS 800     RS 800 1061 Tom Jeffcoate   Emma Warner     820 7 7.0
      8 RS 800     RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 8 8.0
      9 RS 800     RS 800 1099 Alistair Hodgeson   Toby Linell   Draycot Water SC 820 9 9.0
      10 RS 800     RS 800 1179 N Farmer   Karen Baker   DWSC 820 10 10.0
      11 RS 800     RS 800 1196 Andrew Smith   Scott Jenkins   Stokes Bay SC 820 11 11.0
      12 RS 800     RS 800 1135 James Morland   Edward Wilkinson   Washash SC 820 12 12.0
      13 RS 800     RS 800 932 Brian Allen   Clair Allen   Bringhtingsea SC 820 13 13.0
      14 RS 800     RS 800 864 Steve Haggett   Mat Findlay   LTSC 820 14 14.0
      15 RS 800     RS 800 200 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warshash SC 820 DNF 16.0

    Race 2 - RS 800 Fleet - 31 August at 13.00

    Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1310
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 800     RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes   James Hughes   Queen Mary SC 820 1 1.0
      2 RS 800     RS 800 1180 Tom Halhead   Stu Jagger     820 2 2.0
      3 RS 800     RS 800 1144 Nicholas Charles   Christian Humprey   RYA 820 3 3.0
      4 RS 800     RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 4 4.0
      5 RS 800   Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RyLym 820 5 5.0
      6 RS 800     RS 800 1200 Richard Kennedy   Tom Kennedy     820 6 6.0
      7 RS 800     RS 800 1061 Tom Jeffcoate   Emma Warner     820 7 7.0
      8 RS 800     RS 800 1195 James Date   Toby Wincer   Port Dinorwic SC 820 8 8.0
      9 RS 800     RS 800 1135 James Morland   Edward Wilkinson   Washash SC 820 10 9.0
      10 RS 800     RS 800 1179 N Farmer   Karen Baker   DWSC 820 11 10.0
      11 RS 800     RS 800 1099 Alistair Hodgeson   Toby Linell   Draycot Water SC 820 12 11.0
      12 RS 800     RS 800 200 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warshash SC 820 13 12.0
      13 RS 800     RS 800 932 Brian Allen   Clair Allen   Bringhtingsea SC 820 14 13.0
      14 RS 800     RS 800 1196 Andrew Smith   Scott Jenkins   Stokes Bay SC 820 15 14.0
      15 RS 800     RS 800 864 Steve Haggett   Mat Findlay   LTSC 820 DNF 16.0

    Race 3 - RS 800 Fleet - 31 August at 13.00

    Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1310
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 800   Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RyLym 820 1 1.0
      2 RS 800     RS 800 1144 Nicholas Charles   Christian Humprey   RYA 820 2 2.0
      3 RS 800     RS 800 1180 Tom Halhead   Stu Jagger     820 3 3.0
      4 RS 800     RS 800 1061 Tom Jeffcoate   Emma Warner     820 4 4.0
      5 RS 800     RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes   James Hughes   Queen Mary SC 820 5 5.0
      6 RS 800     RS 800 1195 James Date   Toby Wincer   Port Dinorwic SC 820 6 6.0
      7 RS 800     RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 7 7.0
      8 RS 800     RS 800 1135 James Morland   Edward Wilkinson   Washash SC 820 8 8.0
      9 RS 800     RS 800 1179 N Farmer   Karen Baker   DWSC 820 9 9.0
      10 RS 800     RS 800 1200 Richard Kennedy   Tom Kennedy     820 10 10.0
      11 RS 800     RS 800 1099 Alistair Hodgeson   Toby Linell   Draycot Water SC 820 11 11.0
      12 RS 800     RS 800 1196 Andrew Smith   Scott Jenkins   Stokes Bay SC 820 12 12.0
      13 RS 800     RS 800 932 Brian Allen   Clair Allen   Bringhtingsea SC 820 13 13.0
      14 RS 800     RS 800 200 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warshash SC 820 14 14.0
      15 RS 800     RS 800 864 Steve Haggett   Mat Findlay   LTSC 820 15 15.0

    Race 4 - RS 800 Fleet - 1st September 2013 at 11.00

    Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1120
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 800   Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RyLym 820 1 1.0
      2 RS 800     RS 800 1180 Tom Halhead   Stu Jagger     820 2 2.0
      3 RS 800     RS 800 1195 James Date   Toby Wincer   Port Dinorwic SC 820 3 3.0
      4 RS 800     RS 800 1144 Nicholas Charles   Christian Humprey   RYA 820 4 4.0
      5 RS 800     RS 800 1061 Tom Jeffcoate   Emma Warner     820 5 5.0
      6 RS 800     RS 800 1179 N Farmer   Karen Baker   DWSC 820 6 6.0
      7 RS 800     RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 7 7.0
      8 RS 800     RS 800 1200 Richard Kennedy   Tom Kennedy     820 8 8.0
      9 RS 800     RS 800 1099 Alistair Hodgeson   Toby Linell   Draycot Water SC 820 9 9.0
      10 RS 800     RS 800 1135 James Morland   Edward Wilkinson   Washash SC 820 10 10.0
      11 RS 800     RS 800 932 Brian Allen   Clair Allen   Bringhtingsea SC 820 11 11.0
      12 RS 800     RS 800 1196 Andrew Smith   Scott Jenkins   Stokes Bay SC 820 12 12.0
      13 RS 800     RS 800 200 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warshash SC 820 13 13.0
      14 RS 800     RS 800 864 Steve Haggett   Mat Findlay   LTSC 820 14 14.0

    Race 5 - RS 800 Fleet - 1st September 2013 at 11.00

    Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1233
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 800   Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RyLym 820 1 1.0
      2 RS 800     RS 800 1195 James Date   Toby Wincer   Port Dinorwic SC 820 2 2.0
      3 RS 800     RS 800 1144 Nicholas Charles   Christian Humprey   RYA 820 3 3.0
      4 RS 800     RS 800 1180 Tom Halhead   Stu Jagger     820 4 4.0
      5 RS 800     RS 800 1061 Tom Jeffcoate   Emma Warner     820 5 5.0
      6 RS 800     RS 800 1200 Richard Kennedy   Tom Kennedy     820 6 6.0
      7 RS 800     RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 7 7.0
      8 RS 800     RS 800 200 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warshash SC 820 8 8.0
      9 RS 800     RS 800 1135 James Morland   Edward Wilkinson   Washash SC 820 9 9.0
      10 RS 800     RS 800 1196 Andrew Smith   Scott Jenkins   Stokes Bay SC 820 10 10.0
      11 RS 800     RS 800 1099 Alistair Hodgeson   Toby Linell   Draycot Water SC 820 11 11.0
      12 RS 800     RS 800 932 Brian Allen   Clair Allen   Bringhtingsea SC 820 12 12.0
      13 RS 800     RS 800 864 Steve Haggett   Mat Findlay   LTSC 820 13 13.0
      14 RS 800     RS 800 1179 N Farmer   Karen Baker   DWSC 820 DNF 15.0

    Race 6 - RS 800 Fleet - 1st September 2013 at 1100

    Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1328
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Place Points
      1 RS 800   Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RyLym 820 1 1.0
      2 RS 800     RS 800 1200 Richard Kennedy   Tom Kennedy     820 2 2.0
      3 RS 800     RS 800 1195 James Date   Toby Wincer   Port Dinorwic SC 820 3 3.0
      4 RS 800     RS 800 1179 N Farmer   Karen Baker   DWSC 820 4 4.0
      5 RS 800     RS 800 1144 Nicholas Charles   Christian Humprey   RYA 820 5 5.0
      6 RS 800     RS 800 1180 Tom Halhead   Stu Jagger     820 6 6.0
      7 RS 800     RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 7 7.0
      8 RS 800     RS 800 1099 Alistair Hodgeson   Toby Linell   Draycot Water SC 820 8 8.0
      9 RS 800     RS 800 200 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warshash SC 820 9 9.0
      10 RS 800     RS 800 932 Brian Allen   Clair Allen   Bringhtingsea SC 820 10 10.0
      11 RS 800     RS 800 1061 Tom Jeffcoate   Emma Warner     820 11 11.0
      12 RS 800     RS 800 864 Steve Haggett   Mat Findlay   LTSC 820 12 12.0
      13 RS 800     RS 800 1135 James Morland   Edward Wilkinson   Washash SC 820 DNF 14.0

    www.ltsc.co.uk
    [email protected]

    www.ltsc.co.lk
    [email protected]

    Sailwave Scoring Software 2.9.7
    www.sailwave.com

    Website Security Test