Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands

13/11/2010
RS Last Shout Championship Rutland SC

More than 145 RS competitors came together in November for the one-off Last Shout Championships held at Rutland Sailing Club. Designed to wrap up a busy sailing season for all RS competitors, the all-inclusive event didn’t disappoint and neither did the venue.

The first day of racing saw blue skies and sunshine accompanied by a fresh force three breeze – an excellent start, especially for a November event! The competitors took advantage of the near-perfect conditions and were out in force.

All classes sailed three windward-leeward races on the first day of sailing. The racing area was split in to two separate courses – one shared by the 300s, 500s,  600s, 700s and 800s – the other catered for 100s, 200s, 400s and Vareos.  Inner and outer loops of both courses meant that, largely, each class could get a clear stab at mastering the shifty upwind legs before turning the corner to find the areas of pressure downwind, along with any opportunities for overtaking the competition. 

The biggest fleet on the water was the formidable 200 class, always keen to put on a good show, closely followed by the 400s and the 800s. But every class was represented, even in the freezing temperatures, proving that RS sailors really do have a passion for the sport.

Newly crowned nationals winner, Ben McGrane stole the 800 show with his crew Roz Allen and an overall first place. It was Nick Cat and Karen Falcon who gave the best performance in the 200s and took centre stage on the podium. Wayne and Deb Fletcher dominated the 400 class and went home with gold.

The evening came and so did the DJ. An upbeat night was had by all with a few beers to wash down a hearty chicken curry – a great way to spend any Saturday night. It wasn’t far for most people to stagger at the end of the evening – just down the stairs to the club’s bunk house…not even RS sailors were crazy enough to camp that late in the season! 

Sunday morning arrived, but this time the wind and sun were missing, replaced with grey clouds and a glassy pond. As one sailor was seen tipping the ice out of his boat cover, another was heard muttering: “That’s vindicated my decision to go home, then.” But after a superb day of racing on the previous day, no-one felt too hard done by.

The super-keen, however, attempted the pursuit race, which was held for all classes including the RS Fevas.    58 competitors made it on to the water in the hope that even the faintest of breezes would fill in. And it did… just about.    Results for the Pursuit race is at http://tinyurl.com/359eupt , results for Saturday's racing is below.

The successful turnout for an event held late in the season testament to the dedication and determination ingrained in RS sailors. Although some might simply say stubborn – no amount of ice in the boat can stop some people!

The Last Shout Champs gave everyone a great opportunity to get together, rounding up another year of fun on, in and sometimes under the water!

RS CLASSES LAST SHOUT CHAMPIONSHIPS - SATURDAY 13 NOVEMBER 2010

Rutland Sailing Club

Results are final as of 11:23 on November 14, 2010

RS 100 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club Notes R1 R2 R3 Total Nett
1st RS 100 191 Simon Childs   Hayling Island SC 10.2 1 3 1 5 5
2nd RS 100 267 Pete Walters   Notts County SC 2 4 2 8 8
3rd RS 100 233 Clive Eplett   Frensham Pond SC 3 2 3 8 8
4th RS 100 247 Tim Hulley   Weir Wood SC 4 1 4 9 9
5th RS 100 110 Allen Bradley   Pennine SC 6 5 5 16 16
6th RS 100 107 (no number) James Brace   South Cerney SC 8.4 5 6 8 DNC 19 19
7th RS 100 223 Mark Webb   Rutland SC 10.2 8 DNC 8 DNC 8 DNC 24 24

RS 200 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club Notes R1 R2 R3 Total Nett
1st RS 200 1031 Chris Catt Karen Falcon Burghfield SC 3 1 6 10 10
2nd RS 200 1203 Sarah Allen Eluned Stewart Weston SC 4 9 2 15 15
3rd RS 200 1023 Steve Greaves Caroline Edwards Rickmansworth SC 6 2 10 18 18
4th RS 200 915 Ian Coppenhall Jess Blick Minorca Sailing 12 7 1 20 20
5th RS 200 1029 Christian Humphrey Noelle Vidal Burghfield SC 1 17 3 21 21
6th RS 200 1265 Carl Mayhew Julie Harrison Islaand Barn SC 7 12 4 23 23
7th RS 200 953 Juliet Charles Alice Kingsworth 2 11 11 24 24
8th RS 200 1190 Martin Penty Michael Penty Beaver SC 16 6 8 30 30
9th RS 200 831 Thomas Wright Caroline Sutton-Reid 9 16 7 32 32
10th RS 200 1010 Steve Restall Judy Restall Downs SC 10 8 14 32 32
11th RS 200 988 Alex Townsend Katherine Lovering Burghfield SC 15 10 9 34 34
12th RS 200 617 Ian Sharps Ellie Martin Burghfield SC 5 4 28 DNC 37 37
13th RS 200 792 Maia Walsh Peter Bentley Cardiff YC 18 15 5 38 38
14th RS 200 1411 Adam McGovern Jane Hivey Hollingworth Lake SC 13 13 13 39 39
15th RS 200 1325 Charlotte Savage Mike Wood BCYC 20 5 16 41 41
16th RS 200 1423 Steve Janering Georgia House Wembley 11 3 28 DNC 42 42
17th RS 200 600 Paul Rigg Fiona Hall East Lothian YC 17 14 12 43 43
18th RS 200 205 Nic Streatfield Lily Streatfeild Rutland SC 21 18 17 56 56
19th RS 200 594 Simon Skinner Nicky Creer Wembley SC 14 28 DNC 15 57 57
20th RS 200 681 Phil White Rob Harris Papercourt 8 22 28 BFD 58 58
21st RS 200 760 Neil Barrett Sophie Jones YDSC 19 19 20 58 58
22nd RS 200 863 Dan Perry Jack Gebhard Derwent Reservoir SC 23 20 19 62 62
23rd RS 200 993 Darren McNamara Sophie Mear BCYC 22 23 18 63 63
24th RS 200 590 Christopher Thomas Mark Thomas Broadstairs SC 26 24 21 71 71
25th RS 200 1098 Seb Hansell Clare Hansell Downs SC 25 25 22 72 72
26th RS 200 227 Luke Pepper Katherine Goodchild North Hykeham 24 21 28 DNC 73 73
27th RS 200 526 Daniel Hawkins Cassie Hawkins Queen Mary SC 27 26 28 DNC 81 81

RS 300 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club Notes R1 R2 R3 Total Nett
1st RS 300 515 John Peters   Hykeham SC 1 1 1 3 3

RS 400 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club Notes R1 R2 R3 Total Nett
1st RS 400 1029 Wayne Fletcher Deb Flether Scaling Dam 1 1 3 5 5
2nd RS 400 2011 Howard Fairbrother Louise Hosken Queen Mary SC 2 2 1 5 5
3rd RS 400 498 Fiona Tylecote Steve Tylecote Rutland SC 3 3 2 8 8
4th RS 400 1339 Mark Reddington Colin Staite Bartley SC 4 4 4 12 12
5th RS 400 1340 Sam Neal Rob Ashman Grafham Water SC 6 6 5 17 17
6th RS 400 1139 James George   Queen Mary SC 7 5 6 18 18
7th RS 400 1325 John Cooper Becci Wigley Lymington TSC 5 7 7 19 19
8th RS 400 906 Andrew Palmer Andrew Johnson Grafham Water SC 8 8 11 27 27
9th RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park Queen Mary SC 10 9 9 28 28
10th RS 400 744 Fiona Lewis Iain Lewis Queen Mary SC 11 10 8 29 29
11th RS 400 1124 Jamie Morgan Amy Stevens Grafham SC 9 11 10 30 30
12th RS 400 1365 Jonathan Hughes Andrew Moss Thorpe Bay YC 12 12 12 36 36
13th RS 400 1110 Norman Bell Barbara Bell Grafham Water SC 13 14 13 40 40
14th RS 400 852 Maurice Barnes Robert Dunkey Hollowell 14 13 14 41 41

RS 500 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club Notes R1 R2 R3 Total Nett
1st RS 500 625 Tim Wilkins Heather Martin Hickling Broad SC 2 1 1 4 4
2nd RS 500 799 Alex Taylor Bryan Mobbs Budworth SC 1 2 3 6 6
3rd RS 500 795 David Houghton John Symonds Great Yarmouth & Gorleston SC 3 3 2 8 8
4th RS 500 831 Peter Townend Sibine Townend Chelmarsh 5 4 4 13 13
5th RS 500 550 Hamish Stewart Stephen Hackett DWSC 4 5 8 DNF 17 17
6th RS 500 748 Anna Zmura Keith Sykes Gorleston 8 DNF 6 5 19 19
7th RS 500 519 Simon Payne Hope Halstad Whitefriars SC 6 7 8 DNF 21 21

RS 600 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club Notes R1 R2 R3 Total Nett
1st RS 600 702 John Charles   Leigh-on-Sea SC 1 2 2 5 5
2nd RS 600 963 Mark Cooper   Burghfield SC 2 3 1 6 6
3rd RS 600 740 Giles Chipperfield   Lymington TSC 4 1 3 8 8
4th RS 600 867 Richard Broughton   Grafham Water SC 3 4 4 11 11

RS 700 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club Notes R1 R2 R3 Total Nett
1st RS 700 882 Jon Heissig   LSC 1 1 1 3 3

RS 800 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club Notes R1 R2 R3 Total Nett
1st RS 800 1163 Ben McGrane Roz Allen Netley SC 2 1 1 4 4
2nd RS 800 1158 Charlie Roome Dave Steed RYA 3 3 3 9 9
3rd RS 800 1055 Ian Martin James McIntosh Netley 1 5 4 10 10
4th RS 800 1148 Yellow James Date Toby Wincer 9 2 2 13 13
5th RS 800 1148 White Ben Schooling George Kingsnorth Helenburgh SC 4 6 5 15 15
6th RS 800 1144 Nick Charles Chris Martin Burghfield SC 7 4 6 17 17
7th RS 800 985 Dan Kilsby Bart Bridgen Stokes Bay 5 7 7 19 19
8th RS 800 1089 Roger Philips Will Crocker RSC 6 8 8 22 22
9th RS 800 1020 Jeremy Collins James Penty Beaver SC 8 9 9 26 26
10th RS 800 991 Malcolm Streton Liz Tier Hayling Island SC 10 10 11 31 31
11th RS 800 929 Sam Nicholls Joe Snowdon Datchet Water SC 12 11 10 33 33
12th RS 800 1013 Thomas Hill Mark Kudlinski RSC 11 12 15 DNC 38 38
13th RS 800 1104 Michael Andrew David Andrew RSC 13 13 12 38 38
14th RS 800 806 Georgina Hand David Hand Draycote Water SC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 45 45

RS Vareo Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club Notes R1 R2 R3 Total Nett
1st RS Vareo 162 Matt Yallop   Middle Nene 1 1 2 4 4
2nd RS Vareo 583 Andrew Wilson   Datchet Water SC 2 2 1 5 5
3rd RS Vareo 561 Anthony Payne   Broadstairs 4 3 3 10 10
4th RS Vareo 579 Cheryl Wood   Pennine/Glossop SC 3 4 4 11 11

www.rutlandsc.co.uk
[email protected]


Sailwave Scoring Software 2.02 build 5
www.sailwave.com

Website Security Test