Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands

16/04/2016
Magic Marine RS800 Grand Prix

Magic Marine RS800 Grand Prix Event at Stokes Bay Sailing Club 16-17 April 2016

 

A fleet of 25 RS800s assembled at Stokes Bay last weekend for the second Magic Marine Grand Prix event of the season.  Saturday started off slightly chilly, with some of the more adventurous of us reporting driving through snow earlier that morning.

 

Luke and Emma McEwen were fast out of the blocks in race 1, leading from the start on a very tricky race track.  They were closely followed by Roger Phillips and Will Crocker and Tim Saxton and Fiona Hampshire. The somewhat unpredictable Northerly wind direction caught out Roger and Will on the 2nd beat, and Tim and Fiona just managing to pip Luke and Emma on the penultimate leg.

 

The wind dropped slightly for race 2, where Luke and Emma came from the far right hand side to again lead round the first mark.  They managed to hold onto their lead this time, whilst the rest of the fleet played snakes and ladders behind them.  Roger and Will sailed into 2nd whilst Tim and Fiona crept up into 3rd.

 

The final race was more challenging with the wind freshening.  Martin Boatman and Andy Brown fired out of the line towards the left hand side, picking up the gusts into the windward mark.  They were closely followed by Pete Barton and Chris Feibusch with Luke and Emma in 3rd.

 

Close competition on the water was rounded off by an excellent evening in the bar with the rum happy hour in full swing.  There was even some singing as part of the infamous Dan Vincent Quiz.

 

Clear skies dawned on Sunday, but with much lighter winds, and the fleet was held ashore until the wind steadied.  The first race was a matter of spotting the breeze first, which paid off for the boats on the left hand side; Andy and Allyson Jeffries, Roger and Will, and Pete and Chris.  However a large wind shift meant that the rest of the race was slightly one dimensional.  Unfortunately a B14, helmed by none other than Nick Craig, took a liking to Pete and Chris, who had a comfortable lead at the time, and they became slightly tangled.  After a quick swim, Pete and Chris recovered to 5th with Roger and Will taking full advantage and sneaking into 1st.

 

It was Roger and Will who led from the start of race 5, building up a hefty lead by the end.  Martin and Andy lead the charge in the chasing pack, with Luke and Emma keeping their title hopes alive coming home in 3rd.

 

Going into the last race it was all to play for between Luke and Emma, and Roger and Will.  Luke and Emma were comfortably established in the leading group with Roger and Will far behind, until the penultimate run where a surprising gust carried Tim and Fiona, and Roger and Will down the racetrack into 2nd.  After most of the fleet stalled at the leeward mark, it was the Ralph and Sophie Singleton who managed to retain their lead.  Whilst behind them, Roger and Will overtook Luke and Emma into 2nd in the dying stages, clinching the overall win in the process.

 

Thanks go to Stokes Bay for incredible hospitality and a great weekend’s sailing.  With Roger and Will taking 2 from 2 in the 2016 Magic Marine Grand Prix series, the next chance to stop them will be at Hayling Island on the 28-29 May.

 

Report by Fiona Hampshire

Great photos by Tim Olin.  See the full event album here.

Up on Y&Y here.

Rank

Sail No Helm Crew Club Race_1 Race_2 Race_3 Race_4 Race_5 Race_6 Nt Pts
1 1204 Roger Phillips Will Crocker Emberton Park SC 5 2 -8 1 1 2 11
2 1220 Luke McEwen Emma McEwen Royal Lymington YC 2 1 3 -9 3 3 12
3 1203 Tim Saxton Fiona Hampshire RTYC 1 3 -9 4 5 4 17
4 1219 Peter Barton Chris Feibusch Lymington Town SC 3 5 2 5 (25/OCS) 5 20
5 1138 Martin Boatman Andrew Brown RYA (25/DNF) 4 1 8 2 6 21
6 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton Datchet Water SC 4 6 -11 3 8 1 22
7 1212 Andy Jeffries Allyson Jeffries Eastbourne Sovereign SC 6 -8 6 2 6 7 27
8 1010 John Warburton James Clapham Royal Torbay YC 10 9 7 -18 7 9 42
9 955 Andy Smith Alex Ewart Stokes Bay SC 7 -15 14 10 4 12 47
10 1050 Joe Joyner Will Broom Lyme Regis SC 8 11 5 -15 13 11 48
11 1202 Andrew Blundell Maddie Fermer Warsash SC -18 12 4 12 9 14 51
12 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw Datchet Water SC 13 10 13 11 -15 10 57
13 1110 Richard Clampett Grace Clark Stokes Bay SC 11 (25/DNF) 15 16 11 8 61
14 1145 John Booth Debbi Booth Stokes Bay SC 16 -18 17 6 10 16 65
15 1099 Alistair Hodgson Penny Hooper Homeless 19 17 -20 7 14 15 72
16 1196 Andy Smith Scott Jenkins Stokes Bay SC 15 (25/DNF) 16 14 16 13 74
17 1113 Alastair Shires Penny Shires Stokes Bay SC 21 14 12 21 12 (25/DNC) 80
18 1043 Chris Dodd Bryony Meakins Rutland SC 12 16 (25/DNC) 13 17 25/DNC 83
19 1221 James Date Toby Wincer Homeless 9 7 (25/DNC) 19 25/DNC 25/DNC 85
20 842 Pete Bromley Chris Doe Thorney Island SC 14 13 10 (25/DNC) 25/DNC 25/DNC 87
21 942 Richard Wadsworth Georgi Ridler Stokes Bay SC 20 21 19 20 19 (25/DNC) 99
22 1091 Alex Benfield Nick Ireland Stokes Bay SC 17 19 18 (25/DNC) 25/DNC 25/DNC 104
23 1121 Fred Lord Louise Gale Carsington SC (25/DNC) 20 25/DNC 17 18 25/DNC 105
24 926 Paul Atkinson Tommy Russell Lee-on-Solent SC 22 (25/DNC) 21 25/DNC 25/DNC 25/DNC 118

Races in brackets () are discards.

There are 6 races scheduled in this series.
6 races have been sailed.
5 races have been counted.
Results last updated on 17/04/2016 at 14:56
Website Security Test