Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands

05/11/2016
End of Season Championship

Congratulations to all our intrepid End of Season sailors!

Well done to the mighty RS sailors who braved the elements to share in a fab full-on Rutland SC weekend of heavy wind and cold weather sailing, hearty food, bar banter, old and new friends together, with a bit of late night cheeky dancing thrown in.

Full RS End of Seasons Championship photo album available here

Downloads and prints are available at this link on the Sportgraphy.tv website.  Discounted bulk download packages are available

 

Sportography.tv have made a great video of the event here

 

Thanks to Team Volvo John Pink and Nikki Birrell for joining our weekend.

Congratulations to the following winners:

RS Pursuit Race winners: RS800 Luke and Emma McEwen

RS500 End of Season Champions: Peter Curtis and Keith Sykes

RS300 End of Season Champion: Rob Jones

RS200 End of Season Champions: Robert Gullan and Rob Henderson

RS800 End of Season Champions: Luke and Emma McEwen

RS400 End of Season Champions: Stewart and Sarah Robertson

Click on your fleet to go straight to your event report:

RS200

RS300

RS400

RS500

RS800

Also in the marine press here:

Y&Y RS300
Y&Y RS400

Blue Sheets Marine Directory RS400
Y&Y RS500
Y&Y RS800

RS200 End of Season Championship Rutland Sailing Club 5-6 November 2016

What a fantastic weekend we had at Rutland Water last week for the RS200 End of Seasons. A great fleet of 20 boats launched in bitterly cold, although sunny conditions, into a stiff 20 knot breeze. We all knew it had the potential to be a good day’s racing.   The format was 3 races on Saturday with one discard and a non-excludable pursuit race on Sunday that counted for double points, so it was all to play for come the final day. 

Race one saw Robert Gullan and Rob Henderson take the lead up the first beat closely followed by the rest of the fleet. A few boats were caught out downwind by big squally gusts and this is where most places were won and lost throughout the day.  At the end of 4 cold laps, Ben Palmer and Jo Wright took the win closely followed by Robert Gullan and Rob Henderson in second.  Jack Holden and Amy Yeoman third, finishing off the podium positions for that race.  

Race two saw even more big gusts and shifts coming down the lake making the downwind legs into a “follow the gust exercise”.  David Jessop and Claire Walsh mastered the challenging conditions to win race two.  However, not too far behind, there was still a mighty battle on for second, with 4 boats all approaching the last leeward gate together at great speed.  The inside boat of James Penty and George Stainforth took second with Ian Martin and Lucy Preston taking third. 

By race three many sailors were tired and cold, and small mistakes were being made on the race track, there were many capsizes - to check their slot gaskets mid-race of course!  Coming out in top position was Robert Gullan and Rob Henderson, which put them in the position of the overnight leaders. 

Sunday was also freezing cold, with a wind chill of -1 degrees, and just as windy.  The pursuit race for the RS200s was 1 hour 54 minutes, starting just 6 minutes after the RS Aero 5s. The start was a tricky one as it was practically a reach from the pin end to the first windward mark. The first leg saw Oliver Groves and Esther Parkhurst come out in front with the rest of the fleet biting their rudder blade.  During the first lap a few untimely capsizes spread the fleet out. Robert Gullan and Rob Henderson took the lead but they were being hunted down by Ben Palmer and Jo Wright eagerly.  As the race went on and the rain started the fleet started to close up again although with just 30 minutes to go, the rain brought some big winds and even more capsize drills.  Ian Martin, crewed by Nikki Birrell, started to advance through the fleet in the closing minutes.  Ben Palmer and Jo Wright passed them in the final stages to clinch first place in the fleet.  Robert Gullan and Rob Henderson took and impressive second, a little further behind in third place were James Penty and George Stainforth.  

As the pursuit was double points, this left the overall results as: 1st Robert Gullan and Rob Henderson; 2nd Ben Palmer and Joanna Wright, and in 3rd Ian Martin and Lucy Preston. 

In reflection it was an absolutely great weekend especially considering the temperatures.  Fantastic close racing in extremely challenging conditions.  Rutland SC did a great job of both running the races and running the rescue boats, thanks to all who helped and sailed.   Thanks also to Team Volvo sailors John Pink and Nikki Birrell for joining in the fun, and to event sponsors Volvo and Magic Marine.

By James Penty

 

RS300 End of Seasons Championship Rutland Sailing Club 5-6 Nov 16

 

This year, the RS End of Seasons moved from their usual home at Datchet, to Rutland Water. The RS300 fleet got a typically small turnout of just 4; Tim Keen, Rob Jones, Paul Watson, and Harry McVicar.

 

Format for the weekend had Saturday with 3 races back-to-back and Sunday with a 2 hour pursuit for double points.

 

Saturday began with sunshine and a stiff 20 knot breeze, with gusts pushing 27.  The RS300s shared a Trapezoid course with the RS Aeros, who much to our surprise, got the first start.

Race one saw the fleet split 3 ways to the top mark, with Harry taking the right, Rob and Tim going up the middle and Paul showing us that low and fast is the way to go taking first mark honours, followed by Harry, who promptly got blown over on the following reach as the wind pushed up the to the wrong side of 25 knots.  This set the tone for the race, and the dreaded choppy run led to numerous downwind capsizes for all except Rob, who made it round with just one dip; he who swims least shall be first.  Tim second, Paul third, Harry last with more swims than points.

 

Race two saw a little less wind but brought with it some dodgy shifts at the top mark.  Tim got the best of these and led the way followed by Paul and Rob, who then had a tandem death-roll at the bear-away.  Harry had one short capsize, and Tim stayed dry, giving him the win.  Harry second, and Rob out muscled Paul to take third.

 

For Race 3, Harry hit the showers (I didn't wuss out, promise!).  Tim had a commanding lead before falling in.  Rob robbed him of it, Paul came in 3rd.

 

I guess the race organisers did know what they were doing.  We never did catch the fastest Aeros...

 

Saturday night, Tim went back to the hotel for a bath and an early night (at Zoe's request, honest...) and Harry went and stood in a muddy field watching explosions.  This left Rob and Paul to represent the class propping up the bar.  By their faces on Sunday morning they did an admirable job!

 

Sunday was even colder, just above freezing, and just as windy.  Those hangovers wouldn't last long...

The 2 hour pursuit race was a mere 1 hour 46 minutes for us RS300s, which sounded pretty gruelling to all (Rich Le Mare laughs from a distance...), and began with a reaching start.  The first hour saw some fantastically close racing, with everyone having a go at the front thanks to a variety of beating tactics, running bravery, and hiking fitness.  Then it all went wrong.  In one run, Harry fell in, Tim saw his chance for an overtake, and fell in (breaking his tiller extension in the process, and hit the showers), Rob disappeared into the distance, and Paul played it safe to gain second. Then the wind built and the hail came in, making the next 45 minutes a mix of powered up broad reaches and painful beats.  Paul decided to cool off twice more before the end of the race, but had enough of a lead to hold second.  Rob was too fast, so had to sail an extra beat for his sins, and have an extra long run home.

 

With the pursuit being double points, and non-discardable, this left the final score: 1st Rob Jones, 2nd Paul Watson, 3rd Harry McVicar and 4th Tim Keen due to his retirement.

 

All in all, it was a great event with challenging conditions and proper close racing.  Let’s get a few more there next year!  Thanks to event sponsors Volvo and Magic Marine  and to Team Volvo sailors John Pink and Nikki Birrell for sharing in the weekend’s fun.

 

By Harry McVicar

 

RS400 End of Season Championship Rutland Sailing Club 5-6 Nov 16

 

By the time the early entry closed for the RS400 End of Season Championships, 36 teams had signed up for a weekend of racing at Rutland Water.  The forecast of single figure temperatures, fresh to frightening winds and squally showers may have put off a few teams, but many hardy and committed (or slightly mad) RS400 sailors arrived on Saturday to blustery and “fresh” conditions. 

 

After an encouraging brief from the PRO, reassuring us that it was only the odd gust topping out at 30 knots, the fleet set sail to the Northern half of the lake.  The race team did a splendid job of managing three races in 3 ½ hrs on a windward-leeward course with four fleets all having independent starts.

 

As the largest fleet on this course area, the start line was designed to accommodate the RS400s and we achieved a clean start at the first attempt.  With gusts ripping into the fleet, requiring mainsails to flog and jibs to be eased, it wasn’t long before the pain of cold hands and numb feet was replaced by burning thighs and aching arms.  Dodging the RS200s and RS500s flying down the run the RS400s arrived at the top mark comfortably spread out.  Rounding in second, we hoisted and set off after the leaders and awaited the first big puff to roll of the shore.  We were not disappointed.  Spotting the layline was made easier by gybing before a few RS200s who appeared to be inspecting their foils for weed and a drag race to the leeward gate commenced.  This cycle was repeated two more times.  Positions changed both upwind and down as the gusts and shifts made boat handling challenging to stay in the groove, be on the right tack and position against the boats nearby.  Winners of race one were Stewart and Sarah Robinson (1319) who made light work of the tough conditions.

 

The wind cranked up a notch for races two and three.  Again, a clean start in race two saw the fleet commence battle upwind.  Keeping the boat flat was the priority and at times the main was left hanging to leeward as we sailed off the jib in the gusts.  As the newbies to the RS400 class, we were delighted to lead the fleet around the course to take the race two win but the current national champions Paul and Mark Oakey (1441) pushed us hard. 

 

Race three got away cleanly but this time it was the new pairing of son Ben Robertson sailing with father Stewart in 1319. Ben (1161) had retired in race one with a broken boom and bumped into his parents ashore who had retired from race three.  Hopping into the boat, the father/son duo shot back out to the start line (how Ben summoned the courage to get back into his wet wetsuit again I have no idea) and led the fleet around the track.  This time we were the chasers but to no avail.

 

After Saturday night’s debrief with Team Volvo’s John Pink, excellent dinner and dancing (for the true RS sailors) the fleet awoke on Sunday to polar conditions.  With an air temperature of 4 degrees with rain forecast later, a raw wind brought the wind chill literally to freezing. 

 

The most polite way to describe the pursuit race start for the RS400s is a kerfuffle; able to lay the first mark on port, the majority of the fleet settled on a port tack approach, however, a few committed RS400s decided to close the door on starboard, needless to say, in the ensuing melee the fleet was early, very early.  We gybed round for what we thought was an individual recall and circled the pin to re-start only to be met by the whole fleet tacking in response to a general recall.  Round we went again, and on our third crossing of the start line, we were off.  Second to the first mark we set off in hot pursuit of the earlier starters.  I felt for the leader (1380 I think) who succumbed to a massive gust on the first reach and was blown flat, very impressive but not quick! 

 

The course took us on 20 minute laps of Rutland Water with only a short leg where we could fly the kite.  The RS400s were not going to win the pursuit race but the race for class honours was on.  After an hour of fending off 2nd and 3rd place, both Stewart and Sarah (1319) and Paul and Mark (1441) flashed past us in a huge gust on the third run.  The gust was so big that two of the front three leaders wore round rather than gybe!  A lap later, Jon Heissig and Nicky Griffin (1454) took advantage of my over confidence at the gybe mark and sailed past us whilst I stood on the centreboard.  The RS400s finished 1319, 1441, 1454, and then 1074 hotly pursued by John MacKenzie and Andy Box in 1455.

 

Overall, this was a great weekend’s racing and congratulations go to the deserving winners, Stewart and Sarah (and Ben) Robertson.  Finally, a massive thank you must go to the rescue boat crews who must have been so much colder than us.

 

As newcomers to the RS400 what did we learn from the weekend?

The fleet is very friendly and the sailing standard is high.

The racing is close, mistakes are punished and hard work is rewarded.

Ratchet blocks on the jib are essential– finding out before the pursuit race was a blow to crew morale!

Our boat leaks …… a lot

 

See you all at the 2016/17 GJW Direct Sail Juice Winter Series.

 

by Russ Clark (RS400 1074)

 

RS500 End of Season Championship Rutland Sailing Club 5-6 Nov 16

 

Well, the wind was frisky and the temperature was freezy, so there was a pretty good challenge to keep getting round the course even if the turnout was decidely below par.  Four intrepid sailors in two teams braved the elements, Peter Curtis and Keith Sykes sailing together for the first time, with Keith just recovering from a cold (or so he thought), and Jamie Freeman and Will Pook giving Will’s brand new mast and sails a thorough shake out.  The wind on Saturday was about 20 knots gusting 30 knots, but some of the gusts seemed to last a long, long time, and there were three class races to negotiate.  We thought we were going to be lumped in with the RS400s, but were given our own start on a very long line designed to accommodate 36 RS400s.  Race 1 saw both boats starting at the committee boat end.  Peter and Keith seemed to have an edge up the beat (at least on starboard tack) and reached the windward mark first.  The run was fun, and the gybes safe and we started upwind again.  Peter and Keith couldn’t help wonder whether the wind really was that shifty, or whether Jamie and Will were going significantly different angles to them upwind - something to do with the rigging of that new mast maybe?  Anyway, Keith’s recent cold was making him sluggish, and this caused a capsize on the gybe on lap 2, handing the lead back to Jamie and Will, who held onto it for the win in race 1.

 

Race 2 saw Jamie and Will go for a port end flyer, but they failed to cross the fleet as the initial port bias seemed to have gone by the time of the start.  The beat was much closer contested than race 1 and the two boats were very close for the next lap, with Jamie and Will just getting ahead by the end of the second beat.  We then started on a run in what felt like the biggest gust of the whole weekend, with some quite decent waves for an inland piece of water.  Jamie and Will were nowhere to be seen by the time Peter and Keith made it safely to the gate, and they went on to take race 2.  It turned out that Jamie and Will had heard a bang from their rig and the boat had become hard to control.  After capsizing to see if they could understand the problem they decided to continue the investigation ashore. 

 

That left only 50% of the fleet for race 3, with Keith shivering quite violently and moving and thinking at sloth-like speed (and definitely not recovered from his cold!).  This led to a multiple capsize sequence at the top mark on lap 1, and the decision made to get to the showers before all the RS200s and RS400s could get all the hot water.

 

Onto Sunday and the pursuit race.  The forecast was for slightly less wind and similar size gusts as Saturday.  It didn’t feel much different except in the lee of the big headland near the club, which gave some very interesting shifts and holes.  We started with the RS300s on a course that had rather a lot of 2-sail reaching (although we both tried to hold the kite on the first of these, which nearly ended in a swim for Peter and Keith).  The same pattern emerged as Saturday, with Jamie and Will, and their extra weight, making up on the beats what they lost downwind.  The RS300s initially got away from us, but subtle changes in the angles of the reaches as the race wore on brought them back towards us, and fatigue for the single handers probably started to play a part in the second hour.  Peter and Keith slowly extended a decent lead over Jamie and Will and we all started to pick off occasional RS Aeros and RS200s which had been for a swim.  Jamie and Will then had another incident with their rig and called it a day, while Peter and Keith plugged on and left the RS300s behind.  The starboard tack 2-sail reach along the bottom of the course was a relentless workout for the helm’s right arm (and a constant shower of water in the face) that seemed to go on for hours, although probably only 5 minutes.  By the end of the race it was just broad enough for the RS200s to hold the kite - Peter and Keith tried it but got uncomfortably close to ramming the bank in one of the gusts, pulled it down and were then gleefully overtaken by one while 2-sailing it; however, we blasted past them after the dog-leg when they had to 2-sail it as well.  Without seeming to sail past many, Peter and Keith ended up pretty close to the front of the RS200 fleet, and a creditable 17th overall, from something like 100 who started (and 68 who finished). 

 

So, Curtis and Sykes are End of Season Champions with Freeman and Pook as runners-up.  A great experience and one that I’ll enjoy even more in hindsight when I forget just how cold it was.  Thanks to event sponsors Volvo and Magic Marine and to Team Volvo sailors John Pink and Nikki Birrell for sharing in the weekend’s fun.

 

By Peter Curtis

 

RS800 End of Season Championship Rutland SC 5-6 Nov 16

 

What a great weekend’s sailing particularly for those who were planning a polar trek later this winter: 20 knots gusting 30 knots from the North on Saturday and slightly less on the Sunday but with a lovely heavy rain shower during the second half of the pursuit race.  What more could you ask for?  The format was 3 races on Saturday with one discard and a non-excludable double counting  pursuit race on Sunday (individual race results extracted for each fleet).  

 

Having missed the Inlands at Grafham due to being at the Endeavour Trophy, National Champions Luke and Emma McEwen were fast out of the blocks in race one but had a titanic fight on their hands with former national Champions Peter Barton and Chris Feibusch on their tails for all 4 laps.  Just behind Andy and Allyson Jeffries were having a tight battle with Ralph and Sophie Singleton for 3rd place with Andy taking the honours.  Having to wait for the RS200s , RS500s and RS400s to start first tested out all the artic sailing kit to its fullest.

 

Race two started in similar conditions with Luke and Emma again leading the charge.  Pete decided that his centreboard needing inspecting mid race leaving the Jeffries and Singletons to have another tight race again, with Jeffries nailing the last beat to take second, the Singletons 3rd and Pete and Chris 4th.

 

Having recorded two firsts Luke and Emma headed for a much deserved warm shower as they could not improve their own results that day.  This potentially gave Pete and Chris an opportunity of a race win and also with a double scoring non excludable race on Sunday the chance to still win the event overall.  By this time the fleet had shrunk 6 hardy souls.  Pete and Chris lead from start to finish but almost handed the race in the last 100 yards to Ralph and Sophie as a mega gust suddenly meant that the finish line was a little further away than he had hoped !  The Singleton gybed early but not early enough to be able to carry the kite to the finish, giving Pete and Chris the bullet.  The third place tussle between the Jeffries and Ella and James Moreland was very close, in fact too close as both boats collided just before the finish with Andy suffering from some brain freeze and believing that Ella was also on port tack rather than on starboard, enabling the Morlands to take a fantastic 3rd place.  Ella certainly proved that you don’t need to be a big ugly bloke to make an RS800 go fast in testing windy conditions!!!!  So overnight the McEwens led the way on 2pts, Pete and Chris on 3pts and the Jeffries and Singletons tied in 3rd on 5 pts.

 

Sunday dawned with unexpectedly large amounts of sunshine but a windchill factor which left the temperature feeling well below freezing point.  The all in pursuit race was quite a spectacle with therS Aero 5s going off as the RS800s were still tucking into a full English breakfast.  The course was not ideally suited to the RS800s with over half of it being a tight 2 sail reach.  However the wind strength meant that being out on the trapeze was probably better than hiking for nearly 2 hours!  Finally the RS800s set off in pursuit although Ralph and Sophie decided to give the fleet a head start after too much breakfast.  Luke and Emma lead the way with Martin Orton and Ian Brooks and Pete and Chris in hot pursuit.  The latter again decided that the hull needed inspecting but after the unscheduled stop soon climbed back up the fleet with gritted teeth and a frozen crew.  With half an hour to go the rain starting lashing it down making racing even more interesting.  Luke and Emma passed the last RS Aero 7 with 20 minutes to go and won the pursuit race by some distance.  Peter and Chris came second with the RS Aero 7 of Chris Larr 3rd.  Andy and Allyson did not fancy writing this report (they seemed to have finished 3rd a lot this year – OK their rudder downhaul broke early in the pursuit race) and Martin and Ian having stayed upright for an hour and 25 minutes into the one hour 30 minute race went for a swim when Martin failed to clip on after a tack.  This enabled the Singletons who had stayed upright all weekend to take fourth in the pursuit race and being 3rd RS800.

 

After some delay (not sure how the race committee manged to record all the results of the pursuit race given the artic conditions) the prize giving for the event and the circuit series were held at 1545hrs.  Luke and Emma had won the pursuit race, the RS800 End of Season Championship and the overall Magic Marine RS800 Grand Prix capping a fantastic year for them.  Pete and Chris were second in the pursuit, 2nd over the weekend and 5th over the year with Pete’s RS Aero duties taking precedent over some fantastic RS800 sailing.  Ralph and Sophie took 4th in the pursuit , 3rd (report writer for the weekend)  in the RS800s and 4th in the circuit after a shoulder operation mid-season.  Andy and Allyson were 4th at Rutland but 2nd in the Magic Marine Grand Prix.  Fiona Hampshire decided that India was likely to be a little warmer than Rutland leaving the 2015 National Champion Tim Saxton  to sail an RS200 for the weekend (not sure how he coped with all that hiking) but still finish 3rd overall in the 2016 Magic Marine RS800 Grand Prix.

 

A big thank you to all at Rutland , in particular the race and rescue teams who held some great racing and made sure everyone returned safely.  Thanks also to event sponsors Volvo and Magic Marine and to Team Volvo sailors John Pink and Nikki Birrell for sharing in the weekend’s fun.

 

So we all now look forward to 2017 which looks like being another great year for the class. With ex National Champion Laurie Fitzjohn‑Sykes and new crew  Ann Babtie and James Hughes (if he can keep the boat and body in one piece) returning to the fleet late this year,  rumours that Mr Rooster (Steve Cockerill) having bought a new RS800 and ex RS700 National Champion (and RS800 early adopter) Tim Johnson (sailing with his son Jack) joining in we could be set for some very exciting racing.

Happy Winter sailing to all RS800 sailors and see you next year.

 

By Ralph Singleton

 

 

The pursuit race and full event results are below.  Click on the result title to be taken straight to it:

 

Pursuit

RS Aero

RS200

RS300

RS400

RS500

RS800

 

RS End of Season Championship 2016

Rutland Sailing Club

 

Pursuit Race Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 113, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club PY Pursuit
 
Total Nett
1st RS800 1220 Luke McEwen Emma McEwen Royal Lymington YC   1 1 1
2nd RS400 1202 Sam Pickering Adam Whitehouse Chase SC   2 2 2
3rd RS800 1219 Peter Barton Chris Feibusch Lymington Town SC   3 3 3
4th RS Aero 7 1888 Chris Larr   Northampton SC 1066 4 4 4
5th RS800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton Datchet Water SC   5 5 5
6th RS Aero 7 1676 Anthony York   Northampton SC 1066 6 6 6
7th RS Aero 7 2 Ben Rolfe   RS Sailing/Burghfield 1066 7 7 7
8th RS Aero 7 1534 Jasper Barnham   Snettisham Beach SC 1066 8 8 8
9th RS200 1628 Ben Palmer Joanna Wright HISC   9 9 9
10th RS Aero 7 1533 Finlay Barnham   Snettisham Beach SC 1066 10 10 10
11th RS Aero 7 2093 Liam Willis   Lymington Town SC 1066 11 11 11
12th RS800 1146 Martin Orton Ian Brooks Chicheter YC & Trearddur Bay   12 12 12
13th RS200 385 Robert Gullan Rob Henderson Itchenor SC   13 13 13
14th RS Aero 7 1298 Richard Watsham   Starcross Yacht Club 1066 14 14 14
15th RS Aero 7 2148 Gareth Griffiths   Island Barn Res SC 1066 15 15 15
16th RS200 1631 James Penty George Stainforth Beaver SC   16 16 16
17th RS200 17 Ian Martin Lucy Preston Burghfield SC   17 17 17
18th RS500 659 Peter Curtis Keith Sykes Island Barn RSC   18 18 18
19th RS200 1639 Jack Holden Amy Yeoman Arun YC   19 19 19
20th RS200 1538 Martin Penty Tom Penty Beaver SC   20 20 20
21st RS200 1579 Josh Metcalfe Millie Alcock Y Felinmeli   21 21 21
22nd RS200 1332 Eddie Grayson Emma Grayson Beaver SC   22 22 22
23rd RS200 1347 David Jessop Claire Walsh Grafham Water SC   23 23 23
24th RS300 480 Rob Jones   Warsash SC   24 24 24
25th RS Aero 5 1312 Andrew Frost   Sutton Bingham SC 1107 25 25 25
26th RS Aero 5 1566 Tim Hire   Royal Lymington YC 1107 26 26 26
27th RS Aero 5 1927 Jack Hardie   Frensham Pond SC 1107 27 27 27
28th RS Aero 5 1 Andrew Wilde   Burghfield SC 1107 28 28 28
29th RS400 1319 Stewart Robertson Sarah Robertson Royal Forth YC   29 29 29
30th RS400 1441 Paul Oakey Mark Oakey Portchester SC   30 30 30
31st RS300 337 Paul Watson   Bowmoor SC   31 31 31
32nd RS200 1546 John McKelvie Charlotte Cotter Strangford Lough YC   32 32 32
33rd RS Aero 5 2074 Matt Evans   Great Moor SC 1107 33 33 33
34th RS400 1454 Jon Heissig Nicky Griffin Llangorse SC   34 34 34
35th RS300 523 Harry McVicar   Draycote Water SC   35 35 35
36th RS400 1074 Russ Clark Penny Clark RNSA/Stokes Bay SC   36 36 36
37th RS400 1455 John MacKenzie Andy Box Dalgety Bay SC   37 37 37
38th RS200 13 Oliver Groves Esther Parkhurst Beaver SC   38 38 38
39th RS Aero 7 1817 Chris Jones   Sutton Bingham SC 1066 39 39 39
40th RS Aero 7 2001 Keith Willis   Lymington Town SC 1066 40 40 40
41st RS Aero 5 1264 Nick Craven   Ripon SC 1107 41 41 41
42nd RS Aero 7 1509 Peter Craggs   York RI Sailing Club 1066 42 42 42
43rd RS400 1390 Andy Hatch Dan Hawkins QMSC   43 43 43
44th RS400 1432 Keith Bedborough Jules Thorne Dalgety Bay SC   44 44 44
45th RS400 1452 Howard Eeles Gareth Blakemore Bartley SC   45 45 45
46th RS Aero 5 1694 Nick Neve   Rutland SC 1107 46 46 46
47th RS200 655 Andrew Barnett Jo Lloyd Island Barn RSC   47 47 47
48th RS400 904 Grant Blake Jessica Barker Oxford SC   48 48 48
49th RS400 847 Ian Martin Liam Alcock South Shields SC   49 49 49
50th RS200 1600 Rheanna Pavey Holly Pavey Stour SC   50 50 50
51st RS400 1380 Jon Willars Ricky Bramaz Welton SC   51 51 51
52nd RS400 564 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts South Shields SC   52 52 52
53rd RS400 1192 Jack Munnelly Liam Vass Arun YC   53 53 53
54th RS400 1435 Matthew Sheahan Maria Stanley Netley SC   54 54 54
55th RS400 1414 Caroline Whitehouse Jason McDonnell Bartley SC   55 55 55
56th RS200 1333 Stephen Smith Ellie Tubman Beaver SC   56 56 56
57th RS200 244 Charlie Sansom Zoe Bazen Bowmoor SC   57 57 57
58th RS400 536 John Cunningham Nicola Cokayne Carsington SC   58 58 58
59th RS800 1200 Matt Jackson John Newbold Carsington SC   59 59 59
60th RS400 1265 Colin Davies Naomi Moran Aberdeen & Stonehaven YC   60 60 60
61st RS400 612 Brendan Lynch Ross Malloy Port Edgar YC   61 61 61
62nd RS400 527 Andy Powell Jon Costin Warsash SC   62 62 62
63rd RS400 1450 Nick Eaves Greg Pace Bartley SC   63 63 63
64th RS400 550 Murray Leiper Ceri Knapgate Carsington SC   64 64 64
65th RS Aero 5 1582 Mark Rolfe   Upton Warren SC 1107 65 65 65
66th RS200 985 Chay Taylor Niamh Davies Burnham SC   66 66 66
67th RS800 1043 Christopher Dodd Bryony Meakins Rutland Water SC   67 67 67
68th RS800 1144 Daniel Goodman Debbie Clark Datchet Water SC   68 68 68
69th RS800 1073 David Conlon Ed Gibbons Brightlingsea SC   114 DNC 114 114
69th RS Aero 5 1854 Emily Watson   Bowmoor SC 1107 114 DNC 114 114
69th RS Aero 5 2061 Claire Maclean   Rickmansworth SC 1107 114 DNC 114 114
69th RS Aero 5 2134 Alice Lucy   Rutland SC 1107 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 1020 Malcolm Mellor   Hickling Broad SC 1066 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 1071 Peter Chaplin   Burghfield SC 1066 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 1589 Chris Harrup   Burghfield SC 1066 114 DNC 114 114
69th RS Aero 5 1594 Julie Archer   Ullswater YC 1107 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 1792 Andy Hill   Hayling Island SC 1066 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 1076 Martin Hewitt   Nottingham sailing club 1066 114 DNC 114 114
69th RS Aero 5 1141 Jonathan Rickels   Grafham Water SC 1107 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 1551 Nigel Rolfe   Burghfield SC 1066 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 2135 Neil Hardie   Frensham Pond SC 1066 114 DNC 114 114
69th RS Aero 5 1214 Harry Binns   Bassenthwaite SC 1107 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 2060 David Bradbury   Rickmansworth SC 1066 114 DNC 114 114
69th RS Aero 5 2100 Julie Willis   Lymington Town SC 1107 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 2113 Christopher Smith   Island Barn SC 1066 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 1159 Martin Barrett   Ripon SC 1066 114 DNC 114 114
69th RS Aero 7 1207 Mark Tissiman   Chelmarsh/Saundersfoot 1066 114 DNC 114 114
69th RS400 1251 Howard Fairbrother Louise Fairbrother QMSC   114 DNC 114 114
69th RS200 1009 Simon Shillaker Dan Shillaker Hill Head Sc   114 DNC 114 114
69th RS400 339 Francisco Lobato Teresa Lobato QMSC   114 DNC 114 114
69th RS500 565 Jamie Freeman Will Pook G Y G S C   114 DNC 114 114
69th RS800 1212 Andy Jeffries Allyson Jeffries ESSC   114 DNC 114 114
69th RS800 1132 Laurie Fitzjohn-Sykes Ann Babtie Datchet Water SC   114 DNC 114 114
69th RS800 1202 Andrew Blundell Maddie Fenner Warsash SC   114 DNS 114 114
69th RS Aero 7 1583 Anthony Evill   Rutland SC 1066 114 DNC 114 114
69th RS200 1071 Sam Waller Tim Waller Beaver SC   114 DNC 114 114
69th RS200 1549 Tim Saxton Holly Scott Burghfield SC   114 DNC 114 114
69th RS200 1486 Nigel Sheppard Debbie Thompson-Brown Northampton SC   114 DNC 114 114
69th RS200 994 James George Harry George QMSC   114 DNC 114 114
69th RS300 328 Tim Keen   Sheffield Viking SC & Nefyn SC   114 DNC 114 114
69th RS400 1161 Ben Robertson Jenny Douglas QMSC   114 DNC 114 114
69th RS400 1383 Phil Robinson Dave Pears Carsington SC   114 DNC 114 114
69th RS400 1342 Max Tosetti Anna Wallin QMSC   114 DNC 114 114
69th RS400 1131 Ben Williamson Kenny Keagan Welton SC   114 DNC 114 114
69th RS400 693 Tim Cresswell Paul Hickman Carsington SC   114 DNC 114 114
69th RS400 1287 Sean Cleary Annalise Nixon Oxford SC   114 DNC 114 114
69th RS400 1289 Jack Thomas-Hunt Oliver Edwards Carsington SC   114 DNC 114 114
69th RS400 866 Paul Reynolds Cathy Reynolds Notts County SC   114 DNC 114 114
69th RS400 971 Tom Haslam Karen Baldwin Notts County SC   114 DNC 114 114
69th RS400 932 Jonathan Lye Amelia Hughes Notts County SC   114 DNC 114 114
69th RS800 1216 Ella Morland James Morland Warsash SC   114 DNC 114 114
69th RS400 1228 Andrew Johnson Simon Plant Grafham Water SC   114 DNC 114 114
69th RS400 768 Angus Marshall Imogen Barnett Dalgety Bay SC   114 DNC 114 114

 

RS End of Season Championship 2016

Rutland Sailing Club

 

RS Aero Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club PY Race 1
05 Nov 2016
Race 2
05 11 2016
Race 3
 
Pursuit
 
Total Nett
1st RS Aero 7 1888 Chris Larr   Northampton SC 1066 1 1 (2) 2 6 4
2nd RS Aero 7 1676 Anthony York   Northampton SC 1066 2 (4) 3 4 13 9
3rd RS Aero 7 1534 Jasper Barnham   Snettisham Beach SC 1066 (5) 2 1 8 16 11
4th RS Aero 7 1533 Finlay Barnham   Snettisham Beach SC 1066 3 3 (4) 10 20 16
5th RS Aero 7 2093 Liam Willis   Lymington Town SC 1066 4 (7) 5 12 28 21
6th RS Aero 7 1298 Richard Watsham   Starcross Yacht Club 1066 (9) 6 6 14 35 26
7th RS Aero 7 2148 Gareth Griffiths   Island Barn Res SC 1066 (16) 9 7 16 48 32
8th RS Aero 5 1312 Andrew Frost   Sutton Bingham SC 1107 7 8 (39 DNC) 18 72 33
9th RS Aero 5 1566 Tim Hire   Royal Lymington YC 1107 (12) 10 8 20 50 38
10th RS Aero 5 1927 Jack Hardie   Frensham Pond SC 1107 (13) 11 12 22 58 45
11th RS Aero 7 1817 Chris Jones   Sutton Bingham SC 1066 6 (19) 14 28 67 48
12th RS Aero 5 1 Andrew Wilde   Burghfield SC 1107 (17) 12 15 24 68 51
13th RS Aero 7 2 Ben Rolfe   RS Sailing/Burghfield 1066 8 (39 DNC) 39 DNC 6 92 53
14th RS Aero 5 1264 Nick Craven   Ripon SC 1107 11 (13) 11 32 67 54
15th RS Aero 7 1509 Peter Craggs   York RI Sailing Club 1066 18 (20) 16 34 88 68
16th RS Aero 5 1582 Mark Rolfe   Upton Warren SC 1107 26 17 (39 DNC) 38 120 81
17th RS Aero 7 2001 Keith Willis   Lymington Town SC 1066 14 (39 DNC) 39 DNC 30 122 83
18th RS Aero 5 2074 Matt Evans   Great Moor SC 1107 23 (39 DNC) 39 DNC 26 127 88
19th RS Aero 7 1551 Nigel Rolfe   Burghfield SC 1066 (15) 5 9 78 DNC 107 92
20th RS Aero 5 1694 Nick Neve   Rutland SC 1107 22 (39 DNC) 39 DNC 36 136 97
21st RS Aero 7 1071 Peter Chaplin   Burghfield SC 1066 (21) 14 10 78 DNC 123 102
22nd RS Aero 5 1854 Emily Watson   Bowmoor SC 1107 11 (15) 13 78 DNC 117 102
23rd RS Aero 7 1792 Andy Hill   Hayling Island SC 1066 (19) 16 19 78 DNC 132 113
24th RS Aero 5 1594 Julie Archer   Ullswater YC 1107 (20) 18 18 78 DNC 134 114
25th RS Aero 5 2100 Julie Willis   Lymington Town SC 1107 (24) 21 17 78 DNC 140 116
26th RS Aero 7 1076 Martin Hewitt   Nottingham sailing club 1066 (39 DNF) 22 39 DNC 78 DNC 178 139
27th RS Aero 5 1214 Harry Binns   Bassenthwaite SC 1107 25 (39 DNC) 39 DNC 78 DNC 181 142
28th RS Aero 7 2135 Neil Hardie   Frensham Pond SC 1066 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156
28th RS Aero 7 2060 David Bradbury   Rickmansworth SC 1066 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156
28th RS Aero 7 2113 Christopher Smith   Island Barn SC 1066 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156
28th RS Aero 7 1159 Martin Barrett   Ripon SC 1066 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156
28th RS Aero 7 1207 Mark Tissiman   Chelmarsh/Saundersfoot 1066 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156
28th RS Aero 7 1583 Anthony Evill   Rutland SC 1066 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156
28th RS Aero 5 1141 Jonathan Rickels   Grafham Water SC 1107 (39 RET) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156
28th RS Aero 7 1589 Chris Harrup   Burghfield SC 1066 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156
28th RS Aero 5 2061 Claire Maclean   Rickmansworth SC 1107 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156
28th RS Aero 5 2134 Alice Lucy   Rutland SC 1107 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156
28th RS Aero 7 1020 Malcolm Mellor   Hickling Broad SC 1066 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 78 DNC 195 156

RS200 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club PY Race 1
05 Nov 2016
Race 2
05 11 2016
Race 3
 
Pursuit
 
Total Nett
1st RS200 385 Robert Gullan Rob Henderson Itchenor SC   2 (4) 1 4 11 7
2nd RS200 1628 Ben Palmer Joanna Wright HISC   1 7 (10) 2 20 10
3rd RS200 17 Ian Martin Lucy Preston Burghfield SC   (8) 3 2 8 21 13
4th RS200 1631 James Penty George Stainforth Beaver SC   6 2 (8) 6 22 14
5th RS200 1639 Jack Holden Amy Yeoman Arun YC   3 (11) 4 10 28 17
6th RS200 1579 Josh Metcalfe Millie Alcock Y Felinmeli   (9) 5 3 14 31 22
7th RS200 1347 David Jessop Claire Walsh Grafham Water SC   4 1 (5) 18 28 23
8th RS200 1332 Eddie Grayson Emma Grayson Beaver SC   (11) 10 6 16 43 32
9th RS200 1538 Martin Penty Tom Penty Beaver SC   10 (12) 12 12 46 34
10th RS200 1546 John McKelvie Charlotte Cotter Strangford Lough YC   (14) 8 9 20 51 37
11th RS200 13 Oliver Groves Esther Parkhurst Beaver SC   7 9 (11) 22 49 38
12th RS200 655 Andrew Barnett Jo Lloyd Island Barn RSC   13 (14) 13 24 64 50
13th RS200 1549 Tim Saxton Holly Scott Burghfield SC   5 6 (7) 44 DNC 62 55
14th RS200 1600 Rheanna Pavey Holly Pavey Stour SC   15 15 (17) 26 73 56
15th RS200 985 Chay Taylor Niamh Davies Burnham SC   12 13 (14) 32 71 57
16th RS200 1333 Stephen Smith Ellie Tubman Beaver SC   (16) 16 15 28 75 59
17th RS200 244 Charlie Sansom Zoe Bazen Bowmoor SC   18 (22 DNC) 16 30 86 64
18th RS200 994 James George Harry George QMSC   17 (22 DNC) 22 DNC 44 DNC 105 83
19th RS200 1486 Nigel Sheppard Debbie Thompson-Brown Northampton SC   (22 DNC) 22 DNC 22 DNC 44 DNC 110 88
19th RS200 1071 Sam Waller Tim Waller Beaver SC   (22 DNC) 22 DNC 22 DNC 44 DNC 110 88
19th RS200 1009 Simon Shillaker Dan Shillaker Hill Head Sc   (22 RET) 22 DNC 22 DNC 44 DNC 110 88

RS300 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club PY Race 1
05 Nov 2016
Race 2
05 11 2016
Race 3
 
Pursuit
 
Total Nett
1st RS300 480 Rob Jones   Warsash SC   1 (3) 1 2 7 4
2nd RS300 337 Paul Watson   Bowmoor SC   3 (4) 3 4 14 10
3rd RS300 523 Harry McVicar   Draycote Water SC   4 2 (5 DNC) 6 17 12
4th RS300 328 Tim Keen   Sheffield Viking SC & Nefyn SC   (2) 1 2 10 DNC 15 13

RS400 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club PY Race 1
05 Nov 2016
Race 2
05 11 2016
Race 3
 
Pursuit
 
Total Nett
1st RS400 1319 Stewart Robertson Sarah Robertson Royal Forth YC   1 (37 DNC) 1 4 43 6
2nd RS400 1441 Paul Oakey Mark Oakey Portchester SC   2 2 (4) 6 14 10
3rd RS400 1074 Russ Clark Penny Clark RNSA/Stokes Bay SC   (4) 1 2 10 17 13
4th RS400 1202 Sam Pickering Adam Whitehouse Chase SC   3 9 (37 DNC) 2 51 14
5th RS400 1454 Jon Heissig Nicky Griffin Llangorse SC   5 (7) 5 8 25 18
6th RS400 1432 Keith Bedborough Jules Thorne Dalgety Bay SC   (6) 3 6 16 31 25
7th RS400 847 Ian Martin Liam Alcock South Shields SC   (8) 4 3 22 37 29
8th RS400 1455 John MacKenzie Andy Box Dalgety Bay SC   (37 DNC) 6 16 12 71 34
9th RS400 904 Grant Blake Jessica Barker Oxford SC   10 (11) 10 20 51 40
10th RS400 1390 Andy Hatch Dan Hawkins QMSC   14 (15) 12 14 55 40
11th RS400 564 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts South Shields SC   (15) 10 7 26 58 43
12th RS400 1414 Caroline Whitehouse Jason McDonnell Bartley SC   7 5 (15) 32 59 44
13th RS400 1380 Jon Willars Ricky Bramaz Welton SC   13 (17) 9 24 63 46
14th RS400 1435 Matthew Sheahan Maria Stanley Netley SC   9 8 (11) 30 58 47
15th RS400 1192 Jack Munnelly Liam Vass Arun YC   11 (13) 13 28 65 52
16th RS400 1450 Nick Eaves Greg Pace Bartley SC   (16) 14 8 42 80 64
17th RS400 536 John Cunningham Nicola Cokayne Carsington SC   19 (37 DNC) 37 DNC 34 127 90
18th RS400 1265 Colin Davies Naomi Moran Aberdeen & Stonehaven YC   18 (37 DNC) 37 DNC 36 128 91
19th RS400 1452 Howard Eeles Gareth Blakemore Bartley SC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 18 129 92
20th RS400 932 Jonathan Lye Amelia Hughes Notts County SC   12 12 (14) 74 DNC 112 98
21st RS400 612 Brendan Lynch Ross Malloy Port Edgar YC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 38 149 112
22nd RS400 527 Andy Powell Jon Costin Warsash SC   (37 DNF) 37 DNF 37 DNC 40 151 114
23rd RS400 550 Murray Leiper Ceri Knapgate Carsington SC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 44 155 118
24th RS400 768 Angus Marshall Imogen Barnett Dalgety Bay SC   (37 DNF) 16 37 DNC 74 DNC 164 127
25th RS400 1251 Howard Fairbrother Louise Fairbrother QMSC   17 (37 DNC) 37 DNC 74 DNC 165 128
26th RS400 1228 Andrew Johnson Simon Plant Grafham Water SC   20 (37 DNC) 37 DNC 74 DNC 168 131
27th RS400 1289 Jack Thomas-Hunt Oliver Edwards Carsington SC   (37 RET) 37 DNC 37 DNC 74 DNC 185 148
27th RS400 866 Paul Reynolds Cathy Reynolds Notts County SC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 74 DNC 185 148
27th RS400 971 Tom Haslam Karen Baldwin Notts County SC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 74 DNC 185 148
27th RS400 1161 Ben Robertson Jenny Douglas QMSC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 74 DNC 185 148
27th RS400 1383 Phil Robinson Dave Pears Carsington SC   (37 DNF) 37 DNF 37 DNC 74 DNC 185 148
27th RS400 1342 Max Tosetti Anna Wallin QMSC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 74 DNC 185 148
27th RS400 1131 Ben Williamson Kenny Keagan Welton SC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 74 DNC 185 148
27th RS400 693 Tim Cresswell Paul Hickman Carsington SC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 74 DNC 185 148
27th RS400 1287 Sean Cleary Annalise Nixon Oxford SC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 74 DNC 185 148
27th RS400 339 Francisco Lobato Teresa Lobato QMSC   (37 DNC) 37 DNC 37 DNC 74 DNC 185 148

RS500 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club PY Race 1
05 Nov 2016
Race 2
05 11 2016
Race 3
 
Pursuit
 
Total Nett
1st RS500 659 Peter Curtis Keith Sykes Island Barn RSC   (2) 1   2 5 3
2nd RS500 565 Jamie Freeman Will Pook G Y G S C   1 (3 RET)   6 DNC 10 7

RS800 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew Club PY Race 1
05 Nov 2016
Race 2
05 11 2016
Race 3
 
Pursuit
 
Total Nett
1st RS800 1220 Luke McEwen Emma McEwen Royal Lymington YC   1 1 (13 DNC) 2 17 4
2nd RS800 1219 Peter Barton Chris Feibusch Lymington Town SC   2 (4) 1 4 11 7
3rd RS800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton Datchet Water SC   (4) 3 2 6 15 11
4th RS800 1043 Christopher Dodd Bryony Meakins Rutland Water SC   (13 DNF) 6 6 12 37 24
5th RS800 1200 Matt Jackson John Newbold Carsington SC   6 (13 DNC) 13 DNC 10 42 29
6th RS800 1212 Andy Jeffries Allyson Jeffries ESSC   3 2 (5) 26 DNC 36 31
7th RS800 1144 Daniel Goodman Debbie Clark Datchet Water SC   7 (13 DNC) 13 DNC 14 47 34
8th RS800 1146 Martin Orton Ian Brooks Chicheter YC & Trearddur Bay   (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 8 47 34
9th RS800 1073 David Conlon Ed Gibbons Brightlingsea SC   (5) 5 4 26 DNC 40 35
10th RS800 1216 Ella Morland James Morland Warsash SC   8 (13 DNC) 3 26 DNC 50 37
11th RS800 1132 Laurie Fitzjohn-Sykes Ann Babtie Datchet Water SC   (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 26 DNC 65 52
11th RS800 1202 Andrew Blundell Maddie Fenner Warsash SC   (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 26 DNC 65 52