Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands
Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands

Contact us



Class Association

×

Results / Development Day Queen Mary SC - 07/01/2023

RS800s at the Bloody Mary and Development Day

Fab stills thanks to Ben Palmer.  See his vid here

Bloody Mary 2023, Saturday 7th January by Ben Palmer

Well it definitely felt bloody!  This year's Bloody Mary definitely lived up to its reputation.  A big hats’ off to all the sailors who turned up and launched, it would be very easy to have stayed wrapped up at home.  It was dark, driving rain with gusts well into the mid to upper 20s.  Clearly the sailors thought it was better to get out of the comfort pit and go on an adventure.

Who would have thought?  The RS800 had one of the biggest class turnouts for this year with 11 entries matching the Toppers.  A true testament to the energy and enthusiasm put in by our committee and chairs!

The Toppers kicked the event off whilst the RS800 crews were sipping tea in the warm clubhouse with a mix of excitement and trepidation (not helped by the fact we were told the water temperature was a balmy 4 degrees).  After 62 minutes of action the RS800s were the last start.  First challenge was completed as all the teams managed to get off the steep slippery banks and to the start line with no major calamities.  Tom Morris and Hugh Shone (1231) and Ben Palmer and Dicken Maclean (1008) lined up for a port approach with the rest on starboard.  The port approaches didn’t factor in that at 30 seconds to go a massive bunch of boats were coming through the start line having already done one lap.  Ben and Dicken almost nosedived on a bare away dodging boats (through the skin of their teeth they got away with it) and Hugh and Tom ended up over the line.  Wisdom clearly paid off as Peter Barton and Chris Feibusch were first round the top mark with a good lead over Ben and Dicken.

Claire Lasko and Ed Dyer were the first casualties of boat breakage, after a capsize on the first leg the mainsail pulled out of the track and they called time on their Bloody Mary.  On the first lap, Hugh and Tom were on the comeback charge, managing to catch up Rob Gullan and Matt Reid on the first downwind and overtaking Ben and Dicken on a two-sail reach showing how it was done.  Unfortunately Peter and Chris nosedived pretty spectacularly on one of the many reaches and let Tom and Hugh and Ben and Dicken past. This is how the order of the top four settled down, with Tom and Hugh with a leg lead over Ben and Dicken with Peter and Chris nipping at their heels.

Now it was the question how many boats could we all overtake?  Dicken famously turned to me on one beat with the age-old question of how long to go, when it felt like night-time with driving rain that you could barely see where you were going.  Unfortunately the answer was we have only done 45 minutes and have another 45 to go! Luckily Dicken’s prayers were answered as after a pretty fruity rain squall (just when we had to bare away) the wind died off.  A welcome break!  Or so you would think, be careful what you wish for!  This rapidly slowed down our overtaking progress and stretched out the fleet.  The wind steadily built back up again and with the dying minutes Tom and Hugh managed to get to the front of the fleet.

However the 29er team of James Crossley and Noah Fitzgerald had a pretty un-catchable lead so it was the battle for the minor podium places.  Unfortunately due to some confusion on the finish line Tom and Hugh were missed off.  The party line is that they were 3rd behind the Musto Skiff of Sam Pascoe.  Ben and Dicken finished up 13th or 14th (including Tom and Hugh), Peter and Chris 16th or 17th , Rob and Matt 19th, Bryan Ormond and Anna Prescott 53rd and Cameron and Darrol Moss 88th.  Unfortunately Liz Watton and Chris Williams were unable to finish but were heroic in their efforts which included a particularly classy and perfectly executed pitchpole around the start time.  That just left getting ashore in one piece and warming up in the club house.  Definitely a Wim Hof day as the showers had no hot water!

RS800 Development Day and Taster Sail, Sunday 8th September by Hugh Shone

Those that were staying overnight to take part in the Sunday development day all gathered at the Jolly Farmer pub for a jolly good old time.  There was much drama to discuss from the epic day on the water and a team prayer for some sunshine and calmer winds on Sunday was made.

It seemed to have worked when we arrived on Sunday morning.  For about 20 minutes it looked like a steady force four and there was some January sun.  Once out of the changing room though, things had taken a grey turn.  There was a real deja-vu moment standing on top of the slipway ready for the next humdinger of a day.

Two club races were held with the RS800s flying between huge gusts, shifts and rain squalls.  It might sound like terrible conditions but it was very close racing and some extremely decent practice.  Once the racing was done Dan Goodman kindly ventured out on a rib laden with expectant sailors looking to have a go in the RS800 for the first time.  Between Hugh Shone and Joe Bradley we had two boats out there giving joy rides.  Again, given the driving rain and sometimes pretty spicy gusts you might think that this had disaster written all over it but no!  All those that attended had a really good intro into the boat and were extremely positive with feedback.

Here are some lovely feedback quotes we received:

“Sailing is often more about the people than the boat.  I pretty much made my mind up that Alex, my girlfriend, and I are getting an RS800 when a harness was thrust at me and I was told to get on a boat and go sailing.  I think there are people that would pay a lot of money for the experience we received, quality sailing with expert sailors and a coach.  Great people, great boat.”

“We met the RS800 fleet members at the Bloody Mary event and the next day they kindly allowed us to jump on two of their boats with experienced helms.  The sensations on the trapeze were incredible!!  We then joined for a debrief and everyone answered my questions about the boat and the fleet in the UK.  For anyone wanting to get into skiff sailing, I can only recommend this.”

“Thanks very much for the ride today, it was amazing!  Loved the boat!”

As always, things were bookended with hunks of cake and buckets of tea.  Many thanks to all those who made the effort to compete in Saturday’s Bloody Mary and to those who helped in the pouring rain on Sunday.  Despite the weather’s best efforts the RS800 came out on top.

By Ben Palmer and Hugh Shone

The GJW Direct 47th Bloody Mary

Queen Mary Sailing Club

Final Results

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 145, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName GMaster Junior Sailability Lady Helm R1 Total Nett
1st 29er 18 HISC James Crossley Noah Fitzgerald   YES     1.0 1.0 1.0
2nd Musto Skiff 636 Castle Cove Sailing Club Sam PASCOE           2.0 2.0 2.0
3rd Fireball 15144 Bough Beech SC Dj EDWARDS Vyv TOWNEND         3.0 3.0 3.0
4th 470 889 Glossop Paul BROTHERTON Arran HOLMAN         4.0 4.0 4.0
5th 420 55854 Shoreham SC Joe WARWICKER Hugo VALENTINE   YES     5.0 5.0 5.0
6th 420 57004 Upper Thames Sailing Club/Cardiff Bay Ollie Meadowcroft           6.0 6.0 6.0
7th Laser (ILCA 7) 211412 Paignton SC Ben FLOWER           7.0 7.0 7.0
8th 2000 22334 Thorney Island Sailing Club Simon HORSFIELD Katie HORSFIELD         8.0 8.0 8.0
9th Contender 2706 Datchet Water Sailing Club Stuart Jones   YES       9.0 9.0 9.0
10th N12 3543 Upper Thames/Burghfield John Meadowcroft           10.0 10.0 10.0
11th RS Aero 7 2439 LTSC/RLymYC Tim HIRE           11.0 11.0 11.0
12th Musto Skiff 638 Castle Cove Sailing Club Sam BARKER           12.0 12.0 12.0
13th RS800 1008 HISC Ben PALMER Dicken MACLEAN         13.0 13.0 13.0
14th 2000 22548 - Jack LEWIS Morgan SMITH         14.0 14.0 14.0
15th RS400 1492 Beaver SC Ollie GROVES Martin PENTY         15.0 15.0 15.0
16th RS800 1219 Lymington Town SC Peter BARTON Chris FEIBUSCH         16.0 16.0 16.0
17th Merlin Rocket 3791 Parkstone YC Jon Gorringe Matt Currell         17.0 17.0 17.0
18th RS Aero 6 3437 Papercourt/TLFYC/RNSA Sam METTAM           18.0 18.0 18.0
19th RS800 7 HISC Robert GULLAN Matt REID         19.0 19.0 19.0
20th RS Aero 5 2071 Thorpe Bay YC Sam BLAKER           20.0 20.0 20.0
21st Laser (ILCA 7) 216239 Great Moor Sailing Club Jamie BLAKE           21.0 21.0 21.0
22nd RS200 1700 Parkstone YC Ben WHALEY Lorna GLEN         22.0 22.0 22.0
23rd Europe 417 Stokes Bay SC Steve COCKERILL   YES       23.0 23.0 23.0
24th Osprey 1382 Great Moor SC Roger BLAKE Iain BLAKE YES       24.0 24.0 24.0
25th RS400 1528 Queen Mary Sailing Club Christopher EAMES Rachel TILLEY         25.0 25.0 25.0
26th 29er 2507 WPNSA Amelie HISCOCKS Simon HISCOCKS   YES   Yes 26.0 26.0 26.0
27th RS400 1385 Gurnard SC Jim Downer Jono Price         27.0 27.0 27.0
28th RS Aero 7 1544 Queen Mary Sailing Club James WITTS           28.0 28.0 28.0
29th RS300 520 Stokes Bay & Emsworth Sailing Club Charlie SOUTH           29.0 29.0 29.0
30th Laser Radial (ILCA 6) 212008 Queen Mary Sailing Club Samantha EDWARDS         Yes 30.0 30.0 30.0
31st Laser Radial 194130 QMSC Tom Nash           31.0 31.0 31.0
32nd 29er 2696 Herne Bay Sailing Club Michael DYER Samuel DYER         32.0 32.0 32.0
33rd RS Aero 5 1930 Silver Wing Sailing Club Joe SLIPPER           33.0 33.0 33.0
34th Hadron H2 145 Bowmoor Sailing Club Richard LEFTLEY           34.0 34.0 34.0
35th RS400 1532 Warsash SC Steve NORBURY Andy HILL         35.0 35.0 35.0
36th Laser Radial (ILCA 6) 183153 Queen Mary Sailing Club Matthew FLETCHER           36.0 36.0 36.0
37th Laser (ILCA 7) 217429 Queen Mary Sailing Club Guy NOBLE   YES       37.0 37.0 37.0
38th Laser 4.7 (ILCA 4) 214935 Island Barn RSC Bjorn HANDLEY     YES     38.0 38.0 38.0
39th Laser Radial (ILCA 6) 220777 Queen Mary Sailing Club Mark SANCKEN   YES       39.0 39.0 39.0
40th Hadron H2 105 Queen Mary Sailing Club Tim GARVIN           40.0 40.0 40.0
41st Laser (ILCA 7) 214415 Queen Mary Sailing Club Chris ELLYATT   YES       41.0 41.0 41.0
42nd RS Aero 5 0 Maidenhead SC Sammy ISAACS-JOHNSON           42.0 42.0 42.0
43rd Topper 48733 Island Barn RSC Piotr TOKAJUK     YES     43.0 43.0 43.0
44th Europe 412 Stokes Bay SC Jeremy HARTLEY           44.0 44.0 44.0
45th Laser (ILCA 7) 209265 Queen Mary Sailing Club Michael HICKS   YES       45.0 45.0 45.0
46th Topper 47028 Island Barn RSC Leah MAY     YES   Yes 46.0 46.0 46.0
47th Solo 5693 Papercourt SC Fraser HAYDEN           47.0 47.0 47.0
48th RS Aero 6 3661 Lee-On-Solent SC Graham TRIBBECK           48.0 48.0 48.0
49th Topper 47862 Island Barn RSC Rory CLOW     YES     49.0 49.0 49.0
50th Europe 331 Weston SC Ben HARRIS           50.0 50.0 50.0
51st RS Aero 5 1006 Maidenhead SC Sophie STOCKTON         Yes 51.0 51.0 51.0
52nd Musto Skiff 568 Queen Mary Sailing Club Griff TANNER           52.0 52.0 52.0
53rd RS400 1399 Queen Mary Sailing Club Richard GRAY Jon DYAS YES       53.0 53.0 53.0
54th Laser 4.7 (ILCA 4) 157517 Spinnaker Sailing Club Thomas MUSSELWHITE           54.0 54.0 54.0
55th RS400 1505 Chichester Yacht Club Jack HOLDEN Robert HENDERSON         55.0 55.0 55.0
56th RS200 1331 Queen Mary Sailing Club Arthur HENDERSON Livvy BELL         56.0 56.0 56.0
57th Blaze 777 Island Barn RSC Douglas CLOW           57.0 57.0 57.0
58th RS Aero 6 3032 Beaver sc Thomas PENTY           58.0 58.0 58.0
59th Fire 763 Burghfield SC Peter MCFARLANE   YES       59.0 59.0 59.0
60th RS Aero 7 3042 Island Barn RSC Paul HALLIWELL           60.0 60.0 60.0
61st RS200 1262 Parkstone YC Giles KUSYK Krystal LAW         61.0 61.0 61.0
62nd Finn 83 MRSC, CSC George COLES           62.0 62.0 62.0
63rd Europe 235 Stokes Bay SC Jason BELBEN           63.0 63.0 63.0
64th K1 170 Datchet Water Sailing Club Ian DUKE   YES       64.0 64.0 64.0
65th RS200 1635 Island Barn RSC Andrew BARNETT Jo LLOYD         65.0 65.0 65.0
66th Laser 208837 Netley SC Julian Pearson   YES       66.0 66.0 66.0
67th Scorpion 2039 Lymington Town SC Neville HERBERT Steve PENFOLD         67.0 67.0 67.0
68th Topper 48974 Waveney & Oulton Broad Yacht Club Nathan CLARK     YES     68.0 68.0 68.0
69th Graduate 3025 Northampton Isaac MARSH Alex GIBBONS         69.0 69.0 69.0
70th Europe 389 HISC John REES           70.0 70.0 70.0
71st Laser Radial (ILCA 6) 217035 King George Sailing Club Maddie CHILDS     YES   Yes 71.0 71.0 71.0
72nd RS200 1173 Dwsc/gmsc Alice DAVIS Abby HIRE       Yes 72.0 72.0 72.0
73rd RS200 1001 Queen Mary Sailing Club Tom WILLIAMS Emily WILLIAMS         73.0 73.0 73.0
74th RS400 1311 Queen Mary Sailing Club Michael GORZKOWSKI Anna DOBSON         74.0 74.0 74.0
75th Solo 3246 Thames sailing club Jamie STEWART Mark State and Olly Slopper         75.0 75.0 75.0
76th RS Feva XL 5454 HISC Samuel TONKS Izzy TONKS   YES     76.0 76.0 76.0
77th Musto Skiff 631 Burghfield SC Mark COOPER           77.0 77.0 77.0
78th RS Aero 7 1585 Hythe & Saltwood Sailing Club James EBERLEIN           78.0 78.0 78.0
79th Vortex 2018 Rickmansworth Sailing club Jonathan CARTER           79.0 79.0 79.0
80th RS800 1232 Lyme Regis Sailing Club Cameron MOSS Darrol MOSS         80.0 80.0 80.0
81st RS800 820 Queen Mary Sailing Club Bryan ORMOND Anna PRESCOTT         81.0 81.0 81.0
82nd Laser Radial (ILCA 6) 182477 Queen Mary Sailing Club Damian ADIL           82.0 82.0 82.0
83rd Laser Radial (ILCA 6) 84 Queen Mary Sailing Club Rafael MATARAZZO           83.0 83.0 83.0
84th Enterprise 23271 Queen Mary Sailing Club Ben WILDER Matt JONES         84.0 84.0 84.0
85th RS Quest 1477 Salisbury Sea Cadets Andrew MUSSELWHITE Jordyn BOND         85.0 85.0 85.0
86th Osprey 1291 HISC Alex WILLIS Nick WILLIS       Yes 86.0 86.0 86.0
87th Enterprise 22901 Midland Sailing Club Paul YOUNG Nathan MC GRORY         87.0 87.0 87.0
88th RS Feva XL 7890 Queen Mary Sailing Club Joanna WALKER Mhairi MACDONALD   YES   Yes 88.0 88.0 88.0
89th RS600 670 Grafham Water SC Will RUSSELL           89.0 89.0 89.0
90th Laser 4.7 (ILCA 4) 216887 Queen Mary Sailing Club Max DUGGAN     YES     90.0 90.0 90.0
91st Musto Skiff 86 Datchet Water Sailing Club Fred CUDMORE           91.0 91.0 91.0
92nd Topper 4890 Queen Mary Sailing Club Sylvia JEFFERIES     YES   Yes 92.0 92.0 92.0
93rd Topper 45436 Hunts Sailing Club John Blackman Northwood           93.0 93.0 93.0
94th Topper 48897 Queen Mary Sailing Club Alexander TSOKRIS-WILDMAN     YES   Yes 94.0 94.0 94.0
95th Topper 48898 Queen Mary Sailing Club Milo ANDERSON     YES     95.0 95.0 95.0
96th Fusion Pro with Spinnaker 1242 QMSC Philip Hornsby           96.0 96.0 96.0
97th Topper 45701 Hunts Sailing Club Tabitha Blackman Northwood     YES   YES 97.0 97.0 97.0
98th Laser 4.7 (ILCA 4) 32 Queen Mary Sailing Club Sobha SANDHU     YES     98.0 98.0 98.0
99th Topper 48901 Queen Mary Sailing Club Isobel JEFFERIES     YES   Yes 99.0 99.0 99.0
100th Topper 49041 Queen Mary Sailing Club Tristan ANDERSON     YES     146.0 DNF 146.0 146.0
100th Topper 902 Queen Mary Sailing Club Caleb HYNES     YES     146.0 DNS 146.0 146.0
100th 420 57224 Royal Lymington YC Noa MOSKOVITCH Gabs BURLTON   YES   Yes 146.0 OCS 146.0 146.0
100th Topper 41075 Wembley SC Robert TIDSWELL     YES     146.0 RET 146.0 146.0
100th Topper 44032 Wembley SC Solu NGOKA     YES     146.0 RET 146.0 146.0
100th Topper 44144 Hunts Sailing Club Joshua Blackman Northwood     YES     146.0 RET 146.0 146.0
100th Topper 899 QMSC Alasdair Harrison     YES     146.0 RET 146.0 146.0
100th Topper 49040 QMSC Conrad Dyjecinski     YES     146.0 DNS 146.0 146.0
100th Topper 2 Queen Mary Sailing Club Yana Sharma Jaiswal     YES   YES 146.0 RET 146.0 146.0
100th Musto Skiff 113 Maidenhead SC Ian STONE           146.0 DNS 146.0 146.0
100th RS200 0 RTYC Toby FREELAND Alejandra GUTIERREZ         146.0 DNC 146.0 146.0
100th RS800 1225 LLSC Liz WATTON Christopher WILLIAMS       Yes 146.0 RET 146.0 146.0
100th RS200 609 Warsash SC James HOBSON Tom LEE         146.0 RET 146.0 146.0
100th RS800 1207 HHSC Monique VENNIS-OZANNE John MATHER       Yes 146.0 DNC 146.0 146.0
100th RS Aero 7 2748 Wembley SC Oliver HICKLING           146.0 DNC 146.0 146.0
100th RS Aero 5 1561 HISC Ed ROLLESTONE           146.0 DNC 146.0 146.0
100th Laser (ILCA 7) 217179 Queen Mary Sailing Club Daniel FLETCHER           146.0 OCS 146.0 146.0
100th Osprey 1373 Poole YC Richard MARSHALL Dan MARTIN YES       146.0 DNF 146.0 146.0
100th Enterprise 23170 Burghfield SC Ann JACKSON Alan SKEENS YES     Yes 146.0 DNC 146.0 146.0
100th RS Aero 6 3345 Queen Mary Sailing Club Lorne WHITEWAY   YES       146.0 DNS 146.0 146.0
100th Enterprise 23349 King George Sailing Club Vincent HOREY Richard ABENDSTERN YES       146.0 DNC 146.0 146.0
100th RS800 1166 Restronguet S C Ralph SINGLETON Ian MAIRS YES       146.0 DNC 146.0 146.0
100th Laser Radial (ILCA 6) 204678 RYA Gareth EDWARDS           146.0 RET 146.0 146.0
100th RS Vareo 621 Emberton Park SC Luke FISHER           146.0 DNC 146.0 146.0
100th Laser Radial (ILCA 6) 8 Queen Mary Sailing Club Oliver WHITFIELD           146.0 RET 146.0 146.0
100th Hadron H2 156 Castle Cove Sailing Club Richard LE MARE           146.0 DNS 146.0 146.0
100th RS200 974 Silverwing SC/Queen Mary SC Adam WICKENDEN Beatrice SLIPPER         146.0 RET 146.0 146.0
100th Laser Radial (ILCA 6) 220041 Frensham Pond, Stokes Bay Ian GREGORY           146.0 RET 146.0 146.0
100th Musto Skiff 622 Stokes Bay SC/ RNSA Dan VINCENT           146.0 DNF 146.0 146.0
100th National 12 3530 Burghfield SC Graham CAMM Anya CAMM         146.0 DNS 146.0 146.0
100th 2000 2670 Erith Yacht Club Ed SUMNER Paul GATELY         146.0 DNC 146.0 146.0
100th RS800 1164 Royal Yacht Squadron Rupert SYME James MURPHY         146.0 RET 146.0 146.0
100th RS800 1231 Swanage Sailing Club Tom MORRIS Hugh SHONE         146.0 NSC 146.0 146.0
100th RS600 942 Warsash sc / Benfleet YC Bradley FIELD           146.0 DNS 146.0 146.0
100th RS800 1045 HISC Claire LASKO Edward DYER       Yes 146.0 RET 146.0 146.0
100th Firefly 2560 HISC Alex OGILVIE Mark Morris         146.0 RET 146.0 146.0
100th RS200 785 Queen Mary Sailing Club Andrew WISHART Nina LUCKMANN         146.0 RET 146.0 146.0
100th Musto Skiff 609 Warsash SC Peter GREENHALGH           146.0 DNF 146.0 146.0
100th Solo 5805 Welsh Harp Sailing Club Mark WOLF           146.0 DNS 146.0 146.0
100th Merlin Rocket 3522 Desborough sc James CLANCY Samuel CLANCY         146.0 DNC 146.0 146.0
100th 2000 22648 Erith Yacht Club Jeremy MICHELL Megan GATELY         146.0 DNC 146.0 146.0
100th Merlin Rocket 3684 Queen Mary Sailing Club Tom LOW Ed LOW         146.0 DNS 146.0 146.0
100th Laser Vago XD DH 1158 Queen Mary Sailing Club Christophe LE LANNOU Marion LE LANNOU         146.0 DNC 146.0 146.0
100th RS400 642 Queen Mary Sailing Club Rory BARR Aliki BARR         146.0 DNC 146.0 146.0
100th Merlin Rocket 3686 Upper Thames Sailing Club Kevin ROSE Emily CHARLES         146.0 DNC 146.0 146.0
100th RS700 1041 Queen Mary Sailing Club Simon HAWES           146.0 RET 146.0 146.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com

 
Privacy Policy | Developed and Supported by YorkSoft ltd