Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands

10/03/2012
Winter Championship Grafham Water SC



    18 RS 800's made the trip to Grafham, with a few put off by the forecast.  They missed out on the Saturday where we had brilliant twin wiring racing, both up and downwind!  The race officer did an excellent job, especially with the shifting winds.  It was decided to do 4 races on the Saturday as the forecast for the Sunday was less than impressive.
    In the first race we had 15 knots with gusty and shifty winds.  James Date and Toby Wincer (RWO) rounded the first mark in first place in their brand new boat with David Hivey and James Barlow (SailingTogs.com) in second place.  Unfortunately both these boats had issues, Sailingtogs hit a boat down the run that made the classic mistake of trying to go under an asymmetric boat downwind, both ended up swimming in a tangle of ropes but luckily no one was hurt! RWO had issues with all the ropes being new, slippery and not quite the right length (it was the boats maiden voyage).  They did well to hang on to fifth by the end of the race.  Laurie Fitzjohn-Sykes and Daniel Allen sailed brilliantly to win the race by a considerable margin, showing some outstanding speed downwind! Ed Chapman and Sarah Martin caught up to second and Ally Martin sailing with Claire Cumming finished off the top three.  The girls sailed well to stay in touch and indeed beat a lot of the heavier boys.
    In race two the breeze picked up slightly, although it was still very gusty.  Sailingtogs rounded the first mark in the lead followed closely by Laurie/Dan and Hugh Stone with Hannah Tattersall in third.  Laurie/Dan and Sailingtogs swapped the lead several times until Laurie/Dan managed to capsize near the windward mark on a tack.  They recovered quickly to hold onto second place with Hugh/Hannah in third.
    In the third race Tom Halhead and Stu Jagger rounded first with sailngtogs in second.  These two had a great race down the run but were outsmarted by Dan Kilsby and Bart Bridgen who picked up a huge gust to round the leeward mark in first.  Up the second beat Dan/Bart slightly underlaid the windward mark meaning two extra tacks, this handed the lead to Tom/Stu with sailingtogs in second.  The places remained in this order until the end of the race.
    In the fourth race, it was Sailingtogs in the lead at the top mark.  Unfortunately they made the fatal error of gybing off early to go left. In doing so they lost about 200 meters.  On the plus side they showed the others where not to go!  Laurie/Daniel duly took advantage and went on to again win by a quite considerable distance. Tom/Stuart finished second with sailingtogs climbing back to finish third.
    It was a great days racing, perfect for dusting off the spiderwebs collected over the winter for many boats.The sailors were treated to a curry in the evening and then a pub quiz.  Some sailors then braved the cold and slept in tents outside!!
    On Sunday we arrived to more wind than forecast which unfortunately as soon as we arrived at the racecourse duly disappeared.  We had one race in VERY difficult conditions where hunting pressure was key.  Off the line Ally/Claire managed a blinding start and lead at the windward mark by a considerable distance.  Up the second beat the race turned inside out with a huge (comparatively!!) gust from the right.  Unfortunately the girls got on the wrong side of this and Laurie/Daniel took the lead and amounted an unassailable jump on the rest of the fleet. The other boats  swapped places at will as boats hunted the pressure on each leg.  Eventually sailingtogs fought back into second with Mary Rook and Mari Shepard sailing well to round out the top three.
    Overall Laurie/Daniel deserved the win with some very consistent sailing. Sailngtogs finished second with Tom/Stu in third.
    In the battle of the girls, Ally/Claire finished on equal points with Frances Peters and Nicola Groves (Ally/Claire took the top spot on best race). Mary/Mari were only 3 points adrift and one place behind.  Very close racing.

    The next circuit event is at Highcliffe on the 21-22 March.  It should be great fun.  
    A big thanks to Grafham Water SC who once again were great hosts.  An excellent weekend!
    Sailwave results for RS Winter Championships 2012 -

    RS Winter Championships 2012

    Results as of 13:42 on March 12, 2012

    RS200 Fleet

    Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 31, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    Total Nett Notes
    1st RS200 G 1311 23 Matt Mee Emma Norris Red Wharf Bay SC/Hollingworth Lake SC 1.0 2.0 2.0 (7.0) 1.0 13.0 6.0
    2nd RS200 G 1481 13 James Rusden Will Rusden Highcliffe SC 2.0 1.0 (5.0) 1.0 2.0 11.0 6.0
    3rd RS200 G 1467 16 Ian Sharps Ellie Martin Burghfield 6.0 6.0 1.0 3.0 (9.0) 25.0 16.0
    4th RS200 G 658 21 Jonny McGoven Sarah Williams PDSC 3.0 (9.0) 6.0 6.0 5.0 29.0 20.0
    5th RS200 S 1473 34 Steve Dunn Karen Baker Parkstone 8.0 (14.0) 10.0 2.0 4.0 38.0 24.0
    6th RS200 S 1088 35 James Boyce Sam Tozer Papercourt Sailing Club (10.0) 3.0 9.0 4.0 8.0 34.0 24.0
    7th RS200 G 1031 5 Chris Catt Tom Wright Burghfield SC 4.0 4.0 13.0 11.0 (24.0) 56.0 32.0
    8th RS200 G 1136 9 Christian Birrel Niki Birrel Leigh+Lowton Sailing Club 5.0 10.0 12.0 5.0 (16.0) 48.0 32.0
    9th RS200 G 822 22 Ed Whitehead Alice Kingsnorth Parkstone 11.0 (16.0) 8.0 9.0 6.0 50.0 34.0
    10th RS200 S 1231 80 Matt Giles Ian Gill Wier Wood SC 9.0 12.0 (14.0) 10.0 10.0 55.0 41.0
    11th RS200 S 1263 79 Julian Bradley Chloe Sideris Wembley Sailing Club 14.0 11.0 4.0 (23.0) 13.0 65.0 42.0
    12th RS200 S 1301 26 Pete Vincent Charlotte Messy Cotter Bristol CYC 7.0 13.0 3.0 (21.0) 20.0 64.0 43.0
    13th RS200 G 1325 18 Charlotte Savage Mike Wood Island Reservoir SC 16.0 21.0 7.0 8.0 (22.0) 74.0 52.0
    14th RS200 B 594 115 Simon Skinner Nichola Skinner Welsh Harp 12.0 8.0 17.0 17.0 (27.0) 81.0 54.0
    15th RS200 B 1336 90 Roy McCubbin Kirsty McSeveney Weston SC 21.0 7.0 15.0 12.0 (23.0) 78.0 55.0
    16th RS200 S 1378 36 Mikey Saul Meg Fletcher Yorkshire Dales (32.0 OCS) 5.0 11.0 18.0 25.0 91.0 59.0
    17th RS200 B 593 118 Chris Bower Ian Mairs Parkstone 13.0 (25.0) 19.0 20.0 15.0 92.0 67.0
    18th RS200 B 1389 109 Paul Lewis Rosie Breerlery Locks Sailing Club 17.0 17.0 (21.0) 19.0 14.0 88.0 67.0
    19th RS200 B 1295 125 Kevin Druce Lydia Frew Datchet SC (26.0) 18.0 23.0 15.0 12.0 94.0 68.0
    20th RS200 S 1402 53 Rob Jannering Hugh Mehta Wembley Sailing Club 15.0 (22.0) 18.0 16.0 19.0 90.0 68.0
    21st RS200
    794
    Nicholas Smith Brian Smith Bowmoor Sailing Club 25.0 19.0 (26.0) 14.0 11.0 95.0 69.0
    22nd RS200 S 1419 73 Toby Ashton Rachel Ashton Burghfield SC 20.0 (23.0) 20.0 13.0 17.0 93.0 70.0
    23rd RS200 B 1333 94 Russell Collister June Collister Isle of Man Yacht Club (22.0) 15.0 16.0 22.0 21.0 96.0 74.0
    24th RS200
    1290
    Steven Claylon James Head RHYC 18.0 (27.0) 27.0 27.0 3.0 102.0 75.0
    25th RS200 B 1154 114 James Williams Sarah Tuppen Royal Harwhich YC 28.0 (29.0) 22.0 25.0 7.0 111.0 82.0
    26th RS200
    864
    Pete Bunch Felix Danczak GWSC 19.0 20.0 24.0 26.0 (29.0) 118.0 89.0
    27th RS200
    1065
    James Wright Oliver Wright Rotherham Sailing Club 23.0 24.0 25.0 (28.0) 18.0 118.0 90.0
    28th RS200
    133
    Robert Cowell Philip Hardisty Manx Sailing and Cruising Club 24.0 26.0 28.0 (29.0) 26.0 133.0 104.0
    29th RS200
    633
    Samuel Collins Melanie Kwan Wembley Sailing Club 27.0 28.0 (30.0) 24.0 28.0 137.0 107.0
    30th RS200
    779
    Peter Goodyear Nicolla Ellis Burton Sailing Club 29.0 (31.0) 29.0 30.0 31.0 150.0 119.0
    31st RS200 B 786 168 Joe Hunt Lucie Parsons RHYC 30.0 30.0 31.0 (32.0 DNC) 30.0 153.0 121.0

    RS400 Fleet

    Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 19, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    Total Nett Notes
    1st RS400
    1383
    Nick Craig Toby Lewis Frensham SC (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
    2nd RS400
    1395
    Paul Allen Jude Allen Leigh+Lowton SC 2.0 2.0 2.0 2.0 (7.0) 15.0 8.0
    3rd RS400
    1186
    Dave Exley Rich Brown Leigh+Lowton Sailing Club 5.0 3.0 3.0 3.0 (6.0) 20.0 14.0
    4th RS400
    1298
    Martin Parker Liam Parker Leigh+Lowton SC 3.0 5.0 (6.0) 4.0 5.0 23.0 17.0
    5th RS400
    1275
    Jasper Barnham Graham Sexton Snettisham Beach SC (8.0) 6.0 5.0 5.0 3.0 27.0 19.0
    6th RS400
    1014
    Hamish Gledhill Simon Dowse West Riding Sailing Club 4.0 4.0 4.0 7.0 (9.0) 28.0 19.0
    7th RS400
    1139
    James George Izzi Mitchell Queen Mary Sailing Club 6.0 8.0 7.0 8.0 (11.0) 40.0 29.0
    8th RS400
    1029
    Wayne Fletcher Deb Fletcher Scaling Dam (13.0) 7.0 9.0 6.0 8.0 43.0 30.0
    9th RS400
    1325
    Joan Cooper Becci Wigley Lymington TSC 11.0 (20.0 DNF) 8.0 9.0 10.0 58.0 38.0
    10th RS400
    1263
    Chris Bailey Jane Bailey
    9.0 9.0 10.0 10.0 (20.0 DNC) 58.0 38.0
    11th RS400
    725
    Bill Kenyon Ben Ditchburn Budworth SC 12.0 11.0 (13.0) 12.0 4.0 52.0 39.0
    12th RS400
    840
    Peter Snowdon Pippa Fletcher Scaling Dam 10.0 10.0 11.0 (16.0) 13.0 60.0 44.0
    13th RS400
    854
    Dave Rickard Chris Brown Weston SC (20.0 OCS) 16.0 17.0 11.0 2.0 66.0 46.0
    14th RS400
    1313
    Emmet Ryan James Ryan Royal St George Yacht Club 7.0 13.0 (18.0) 13.0 14.0 65.0 47.0
    15th RS400
    1340
    Sam Neil Neil Cooney GWSC 14.0 12.0 12.0 (15.0) 12.0 65.0 50.0
    16th RS400
    964
    Emma Johnstone Pip Johnstone Locks Sailing Club (15.0) 14.0 14.0 14.0 15.0 72.0 57.0
    17th RS400
    852
    Mourice Barnes Sam Wilford Hollowell Sailing Club 16.0 15.0 15.0 (18.0) 17.0 81.0 63.0
    18th RS400
    1240
    Simon Read Eleanor Read Lee on Solent Sailing Club 17.0 17.0 16.0 17.0 (18.0) 85.0 67.0
    19th RS400
    809
    Tom Osorio Zoe Osorio Ulswater YC (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 16.0 96.0 76.0

    RS600 Fleet

    Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    Total Nett Notes
    1st RS600
    867
    Richard Broughton   GWSC 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 7.0 5.0
    2nd RS600
    702
    John Charles   Leigh on Sea SC 3.0 3.0 1.0 (7.0 DNC) 1.0 15.0 8.0
    3rd RS600
    963
    Mark Cooper   Burghfield Sailing Club 2.0 2.0 (7.0 DNC) 2.0 4.0 17.0 10.0
    4th RS600
    895
    Adam Peak   Alton Water (4.0) 4.0 3.0 3.0 3.0 17.0 13.0
    5th RS600
    9
    Alistair Forman   GWSC 5.0 (7.0 DNC) 4.0 4.0 6.0 26.0 19.0
    6th RS600
    941
    Chris Boshier   Thorpe Bay YC (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 33.0 26.0

    RS700 Fleet

    Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 4, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    Total Nett Notes
    1st RS700
    993
    Ian Nolan   Snettisham Beach SC (3.0) 3.0 2.0 1.0 1.0 10.0 7.0
    2nd RS700
    758
    Colin Dacey   GWSC 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 10.0 7.0
    3rd RS700
    906
    Andy Holland   Hunstanton 2.0 2.0 1.0 (5.0 DNC) 2.0 12.0 7.0
    4th RS700
    1013
    Hamish Griffiths   Queen Mary Sailing Club 4.0 4.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 22.0 17.0

    RS800 Fleet

    Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 18, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    Total Nett Notes
    1st RS800
    1124
    Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allen Ditkisham Sailing Club 1.0 2.0 (4.0) 1.0 1.0 9.0 5.0
    2nd RS800
    1187
    David Hivey James Barlow Sailing Togs (10.0) 1.0 2.0 3.0 2.0 18.0 8.0
    3rd RS800
    1180
    Tom Halhead Stu Jagger Bristol YC 6.0 4.0 1.0 2.0 (7.0) 20.0 13.0
    4th RS800
    872
    Ed Chapman Sarah Martin HISC 2.0 5.0 (6.0) 6.0 4.0 23.0 17.0
    5th RS800
    1160
    Dan Kilsby Bart Bridgen Stokes Bay 7.0 6.0 3.0 4.0 (13.0) 33.0 20.0
    6th RS800
    913
    Hugh Shone Hannah Tattersall Castle Cove SC 8.0 3.0 5.0 9.0 (19.0 DNC) 44.0 25.0
    7th RS800
    1135
    Ally Martin Claire Cumming Burghfield SC 3.0 (16.0) 11.0 8.0 5.0 43.0 27.0
    8th RS800
    1178
    Frances Peters Nicola Groves HISC 4.0 7.0 9.0 7.0 (11.0) 38.0 27.0
    9th RS800
    1128
    Mary Rook Mari Shepherd Lyme Regis (19.0 DNF) 12.0 10.0 5.0 3.0 49.0 30.0
    10th RS800
    1146
    Martin Orton Ian Brooks Chichester YC/Treadur Bay YC (13.0) 9.0 7.0 10.0 8.0 47.0 34.0
    11th RS800
    1195
    James Dale Toby Wincer
    5.0 8.0 8.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 59.0 40.0
    12th RS800
    1014
    Matt Chapman Haley Boam CULSC 12.0 11.0 (15.0) 11.0 9.0 58.0 43.0
    13th RS800
    866
    Tim Norris Oliver Scrimshaw Plymouth University 11.0 (15.0) 14.0 14.0 6.0 60.0 45.0
    14th RS800
    1148
    Andrew Peake Stephanie Brimacombe Whitstable 9.0 10.0 12.0 15.0 (19.0 DNC) 65.0 46.0
    15th RS800
    1058
    Toby Linnell Jody Warner Ruffian Sailing Club (16.0) 13.0 16.0 16.0 10.0 71.0 55.0
    16th RS800
    1162
    Tom Partington Pete Matthews Hayling Island Sailing Club 14.0 (17.0) 17.0 12.0 12.0 72.0 55.0
    17th RS800
    1131
    Ant Harvey Mike Stone Mumbles YC 15.0 14.0 13.0 13.0 (19.0 DNC) 74.0 55.0
    18th RS800
    886
    Will Cook James Barnett Welland Yacht Club 17.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 93.0 74.0



    Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
    http://www.sailwave.com/

    Website Security Test