Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands

20/09/2014
Open

    Photos: LPB Aerial Photography.    Lots more to be available at http://www.lpbaerial.com/ by 24 September.

     

    The prospects for any wind didn't look great on Saturday morning for the combined RS800 Grand Prix, Merlin Rocket Silver Tiller and Bart's Bash race at Lymington Town Sailing Club, but thankfully it got better through the weekend.

    After waiting for two and a half hours in mostly sub-4 knot drifting conditions, including a general recall, the 800s finally got away for their first race in a light easterly with the flood tide helping.  Ex-49ers Matt Humphreys and Amy Cartwright played the shifts right to cross in front of the fleet on the first beat but local sailors Luke and Emma McEwen rode the tide offshore to sneak ahead of them and into the lead.  Matt & Amy then got over-friendly with the leeward mark, causing a pile-up that let Luke and Emma away into a big lead, chased by Andy and Allyson Jeffries.  On the last run the wind died completely, compacting the race right up against the tide.  Any one of five boats could have won but it was Dave and Louise Steed who spotted the new northerly wind to take the gun.  Andy and Allyson took a courteous turn for bumping Luke and Emma, letting Matt and Amy through to third.

    The northerly solidified for the second race, so race officer Richard Russell diplomatically gave the fleet a four-lapper to make up for all the waiting.  Dave and Louise blasted off to a substantial lead, only to lose it all and drop back to 5th by heading out into the tide on the 3rd run, leaving Luke and Emma to take advantage.  Several boats then tried to finish a lap early, leaving Andy and Allyson to take second ahead of James Date and Dan Allin.

    At 6pm Hugh Shone and Hannah Tatterstall won the hard-fought battle home, just pipping James and Dan to the slipway, where the legendary LTSC shore team were waiting with trolleys in the water.  After lots of beers and a big fish & chips / pasta supper there was a bit of dancing to Derek's guitar and a few sore heads in the making.

    The first race on Sunday was a joint start for the 800s and Merlins for Bart's Bash, not counting towards the series scores.  The sun came out smiling for the day and the breeze was up properly to a good force 4, bringing with it a steep Solent chop, not to mention the combined wakes of 100s of other yachts and dinghies doing Bart's Bash.  With a crowded and heavily port-biased line and a ripping ebb it was hard to get off the start, with several boats taking two or three attempts to cross at the pin.  European Champions Tim Saxton and Sam Littlejohn showed the way, banging hard inshore out of the tide with pace the rest could only admire.  The race was looking sewn up until a big left shift came in at the leeward mark, letting Luke and Emma through to first, but Tim and Sam showed their pedigree by sailing a blinding run right around the outside to retake the lead in time for the shortened finish.

    Race three of the series was a battle with the Merlins.  With a long beat against the tide, the 800s quickly ate up the Merlins' 5 minute head start and converged together at the windward mark.  The smart money was on staying offshore, right out of the melee, as Andy and Allyson demonstrated with a big lead over the inshore pack.  Hugh and Hannah chased hard for second, with James and Dan in third.

    The fourth race started like a re-run of the Bart's Bash race but in flatter water, with Tim and Sam leading Luke and Emma, but in the shifty conditions Andy and Allyson overtook both, with Matt and Amy taking another third.   These two were now looking pretty hot for the series.

    In the final race Matt and Amy were really getting into their stride, holding the lead to the finish after 2 laps, and finishing with the kite ragging to miss the committee boat's taut anchor chain by a couple of feet.  Their win was enough to clinch 2nd overall in the event.  Tim and Sam took second in the race, with Andy and Allyson rounding off a very consistent series in tricky conditions with 3rd, enough to win overall by 6 points.

    At the prizegiving the winning Merlin sailors gave the visitors' speech, dedicating the prizes to the memory of Andrew "Bart" Simpson.

     

    Luke McEwen

    Sailwave results for LTSC Merlin Rocket Sliver Tiller and RS800 Grand Prix at Lymington Town Sailing Club 2014

    event burgee venue burgee

    LTSC Merlin Rocket Sliver Tiller and RS800 Grand Prix

    Lymington Town Sailing Club

    Final Results RS800

    RS800 Fleet

    Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
                              20/09/14 20/09/14 21/09/14 21/09/14 20/09/14    
                              1300 1530 1200 1250 1400    
      1st RS800 RS800   RS 800 1212 Andy Jeferies   Allyson Jeffries   Eastbourne Soverign SC 820 4.0 2.0 1.0 1.0 3.0 11.0 7.0
      2nd RS800 RS800   RS 800 1200 Matt Humphreys   Amy Cartwright   Weston SC 820 3.0 6.0 9.0 3.0 1.0 22.0 13.0
      3rd RS800 RS800 Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RLymYC 820 2.0 1.0 7.0 6.0 5.0 21.0 14.0
      4th RS800 RS800   RS 800 1203 Tim Saxton   Sam littlejohn   Grafham 820 9.0 7.0 4.0 2.0 2.0 24.0 15.0
      5th RS800 RS800 RWD RS 800 1195 James Date   Dan Allin   Port Dindizwic SC 820 5.0 3.0 3.0 4.0 7.0 22.0 15.0
      6th RS800 RS800 Juliet RS 800 1154 David Steed   Louise Steed   Netley SC 820 1.0 5.0 10.0 10.0 4.0 30.0 20.0
      7th RS800 RS800   RS 800 1189 Hugh Stone   Hannah Tattersall   Castle Cove SC 820 7.0 4.0 2.0 7.0 8.0 28.0 20.0
      8th RS800 RS800   RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 6.0 9.0 8.0 5.0 6.0 34.0 25.0
      9th RS800 RS800 Airplay RS 800 868 Joel Walker   Sarah Crossman   Lancing SC 820 8.0 8.0 5.0 9.0 9.0 39.0 30.0
      10th RS800 RS800   RS 800 1178 Phil Walker   John Mather   Wimbledon Park SC 820 11.0 14.0 BFD 6.0 8.0 12.0 BFD 51.0 37.0
      11th RS800 RS800 Cathy RS 800 932 Brian Allen   Claire Allen   Brightlingsea SC 820 12.0 11.0 13.0 13.0 10.0 59.0 46.0
      12th RS800 RS800   RS 800 834 Kim May-Papailiou   Aaron REynolds   Poole YC & Erith YC 820 13.0 12.0 14.0 12.0 12.0 DNF 63.0 49.0
      13th RS800 RS800   RS 800 1202 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warsash SC 820 10.0 10.0 12.0 18.0 DNC 18.0 DNC 68.0 50.0
      14th RS800 RS800   RS 800 1099 Alister Hodgeson   Sue Ogg   Draycoter Wseton 820 18.0 DNC 18.0 DNC 11.0 11.0 18.0 DNC 76.0 58.0
      15th RS800 RS800   RS 800 864 Steve Haggett   Matt Findlay   LTSC 820 14.0 13.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 81.0 63.0
      16th RS800 RS800   RS 800 1144 Dan Goodman   Susie Truitt   Littleton SC 820 18.0 DNC 18.0 DNC 15.0 15.0 DNF 18.0 DNC 84.0 66.0
      17th RS800 RS800 Nimbus RS 800 1148 Steve Greeves   Caroline Edwards   Rickmansworth SC 820 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 90.0 72.0

    R1 - RS800 Fleet - 20/09/14 at 1300

    Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 154100
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
      1 RS800 RS800 Juliet RS 800 1154 David Steed   Louise Steed   Netley SC 820 154100 16:20:25 0:39:25   0:48:04 0:00:00 820 1.0
      2 RS800 RS800 Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RLymYC 820 154100 16:20:50 0:39:50   0:48:35 0:00:25 828.668 2.0
      3 RS800 RS800   RS 800 1200 Matt Humphreys   Amy Cartwright   Weston SC 820 154100 16:21:17 0:40:17   0:49:08 0:00:52 838.03 3.0
      4 RS800 RS800   RS 800 1212 Andy Jeferies   Allyson Jeffries   Eastbourne Soverign SC 820 154100 16:22:06 0:41:06   0:50:07 0:01:41 855.019 4.0
      5 RS800 RS800 RWD RS 800 1195 James Date   Dan Allin   Port Dindizwic SC 820 154100 16:22:19 0:41:19   0:50:23 0:01:54 859.526 5.0
      6 RS800 RS800   RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 154100 16:22:26 0:41:26   0:50:32 0:02:01 861.953 6.0
      7 RS800 RS800   RS 800 1189 Hugh Stone   Hannah Tattersall   Castle Cove SC 820 154100 16:22:32 0:41:32   0:50:39 0:02:07 864.034 7.0
      8 RS800 RS800 Airplay RS 800 868 Joel Walker   Sarah Crossman   Lancing SC 820 154100 16:22:37 0:41:37   0:50:45 0:02:12 865.767 8.0
      9 RS800 RS800   RS 800 1203 Tim Saxton   Sam littlejohn   Grafham 820 154100 16:22:42 0:41:42   0:50:51 0:02:17 867.501 9.0
      10 RS800 RS800   RS 800 1202 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warsash SC 820 154100 16:22:48 0:41:48   0:50:59 0:02:23 869.581 10.0
      11 RS800 RS800   RS 800 1178 Phil Walker   John Mather   Wimbledon Park SC 820 154100 16:22:52 0:41:52   0:51:03 0:02:27 870.968 11.0
      12 RS800 RS800 Cathy RS 800 932 Brian Allen   Claire Allen   Brightlingsea SC 820 154100 16:22:53 0:41:53   0:51:05 0:02:28 871.315 12.0
      13 RS800 RS800   RS 800 834 Kim May-Papailiou   Aaron REynolds   Poole YC & Erith YC 820 154100 16:23:05 0:42:05   0:51:19 0:02:40 875.476 13.0
      14 RS800 RS800   RS 800 864 Steve Haggett   Matt Findlay   LTSC 820 154100 16:26:00 0:45:00   0:54:53 0:05:35 936.152 14.0

    R2 - RS800 Fleet - 20/09/14 at 1530

    Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 164800
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
      1 RS800 RS800 Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RLymYC 820 164800 17:12:59 0:24:59   0:30:28 0:00:00 820 1.0
      2 RS800 RS800   RS 800 1212 Andy Jeferies   Allyson Jeffries   Eastbourne Soverign SC 820 164800 17:14:08 0:26:08   0:31:52 0:01:09 857.745 2.0
      3 RS800 RS800 RWD RS 800 1195 James Date   Dan Allin   Port Dindizwic SC 820 164800 17:14:29 0:26:29   0:32:18 0:01:30 869.233 3.0
      4 RS800 RS800   RS 800 1189 Hugh Stone   Hannah Tattersall   Castle Cove SC 820 164800 17:14:30 0:26:30   0:32:19 0:01:31 869.78 4.0
      5 RS800 RS800 Juliet RS 800 1154 David Steed   Louise Steed   Netley SC 820 164800 17:14:32 0:26:32   0:32:21 0:01:33 870.874 5.0
      6 RS800 RS800   RS 800 1200 Matt Humphreys   Amy Cartwright   Weston SC 820 164800 17:14:40 0:26:40   0:32:31 0:01:41 875.25 6.0
      7 RS800 RS800   RS 800 1203 Tim Saxton   Sam littlejohn   Grafham 820 164800 17:14:46 0:26:46   0:32:39 0:01:47 878.532 7.0
      8 RS800 RS800 Airplay RS 800 868 Joel Walker   Sarah Crossman   Lancing SC 820 164800 17:15:08 0:27:08   0:33:05 0:02:09 890.567 8.0
      9 RS800 RS800   RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 164800 17:15:09 0:27:09   0:33:07 0:02:10 891.114 9.0
      10 RS800 RS800   RS 800 1202 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warsash SC 820 164800 17:15:34 0:27:34   0:33:37 0:02:35 904.79 10.0
      11 RS800 RS800 Cathy RS 800 932 Brian Allen   Claire Allen   Brightlingsea SC 820 164800 17:17:03 0:29:03   0:35:26 0:04:04 953.476 11.0
      12 RS800 RS800   RS 800 834 Kim May-Papailiou   Aaron REynolds   Poole YC & Erith YC 820 164800 17:20:46 0:32:46   0:39:58 0:07:47 1075.464 12.0
      13 RS800 RS800   RS 800 864 Steve Haggett   Matt Findlay   LTSC 820 164800 17:25:00 0:37:00   0:45:07 0:12:01 1214.41 13.0
      14 RS800 RS800   RS 800 1178 Phil Walker   John Mather   Wimbledon Park SC 820     BFD         14.0

    R3 - RS800 Fleet - 21/09/14 at 1200

    Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 121300
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
      1 RS800 RS800   RS 800 1212 Andy Jeferies   Allyson Jeffries   Eastbourne Soverign SC 820 121300 12:38:55 0:25:55   0:31:36 0:00:00 820 1.0
      2 RS800 RS800   RS 800 1189 Hugh Stone   Hannah Tattersall   Castle Cove SC 820 121300 12:39:12 0:26:12   0:31:57 0:00:17 828.965 2.0
      3 RS800 RS800 RWD RS 800 1195 James Date   Dan Allin   Port Dindizwic SC 820 121300 12:39:44 0:26:44   0:32:36 0:00:49 845.839 3.0
      4 RS800 RS800   RS 800 1203 Tim Saxton   Sam littlejohn   Grafham 820 121300 12:40:40 0:27:40   0:33:44 0:01:45 875.37 4.0
      5 RS800 RS800 Airplay RS 800 868 Joel Walker   Sarah Crossman   Lancing SC 820 121300 12:40:50 0:27:50   0:33:57 0:01:55 880.643 5.0
      6 RS800 RS800   RS 800 1178 Phil Walker   John Mather   Wimbledon Park SC 820 121300 12:41:01 0:28:01   0:34:10 0:02:06 886.444 6.0
      7 RS800 RS800 Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RLymYC 820 121300 12:41:05 0:28:05   0:34:15 0:02:10 888.553 7.0
      8 RS800 RS800   RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 121300 12:41:30 0:28:30   0:34:45 0:02:35 901.736 8.0
      9 RS800 RS800   RS 800 1200 Matt Humphreys   Amy Cartwright   Weston SC 820 121300 12:41:36 0:28:36   0:34:53 0:02:41 904.9 9.0
      10 RS800 RS800 Juliet RS 800 1154 David Steed   Louise Steed   Netley SC 820 121300 12:43:33 0:30:33   0:37:15 0:04:38 966.598 10.0
      11 RS800 RS800   RS 800 1099 Alister Hodgeson   Sue Ogg   Draycoter Wseton 820 121300 12:43:42 0:30:42   0:37:26 0:04:47 971.344 11.0
      12 RS800 RS800   RS 800 1202 Andrew Blundell   Maddie Fenner   Warsash SC 820 121300 12:44:12 0:31:12   0:38:03 0:05:17 987.164 12.0
      13 RS800 RS800 Cathy RS 800 932 Brian Allen   Claire Allen   Brightlingsea SC 820 121300 12:46:18 0:33:18   0:40:37 0:07:23 1053.608 13.0
      14 RS800 RS800   RS 800 834 Kim May-Papailiou   Aaron REynolds   Poole YC & Erith YC 820 121300 12:50:03 0:37:03   0:45:11 0:11:08 1172.257 14.0
      15 RS800 RS800   RS 800 1144 Dan Goodman   Susie Truitt   Littleton SC 820 121300 12:55:03 0:42:03   0:51:17 0:16:08 1330.457 15.0

    R4 - RS800 Fleet - 21/09/14 at 1250

    Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 130800
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
      1 RS800 RS800   RS 800 1212 Andy Jeferies   Allyson Jeffries   Eastbourne Soverign SC 820 130800 13:49:07 0:41:07   0:50:09 0:00:00 820 1.0
      2 RS800 RS800   RS 800 1203 Tim Saxton   Sam littlejohn   Grafham 820 130800 13:50:15 0:42:15   0:51:31 0:01:08 842.602 2.0
      3 RS800 RS800   RS 800 1200 Matt Humphreys   Amy Cartwright   Weston SC 820 130800 13:50:34 0:42:34   0:51:55 0:01:27 848.918 3.0
      4 RS800 RS800 RWD RS 800 1195 James Date   Dan Allin   Port Dindizwic SC 820 130800 13:50:46 0:42:46   0:52:09 0:01:39 852.906 4.0
      5 RS800 RS800   RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 130800 13:50:55 0:42:55   0:52:20 0:01:48 855.898 5.0
      6 RS800 RS800 Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RLymYC 820 130800 13:52:06 0:44:06   0:53:47 0:02:59 879.497 6.0
      7 RS800 RS800   RS 800 1189 Hugh Stone   Hannah Tattersall   Castle Cove SC 820 130800 13:52:10 0:44:10   0:53:52 0:03:03 880.827 7.0
      8 RS800 RS800   RS 800 1178 Phil Walker   John Mather   Wimbledon Park SC 820 130800 13:52:26 0:44:26   0:54:11 0:03:19 886.145 8.0
      9 RS800 RS800 Airplay RS 800 868 Joel Walker   Sarah Crossman   Lancing SC 820 130800 13:52:44 0:44:44   0:54:33 0:03:37 892.128 9.0
      10 RS800 RS800 Juliet RS 800 1154 David Steed   Louise Steed   Netley SC 820 130800 13:53:03 0:45:03   0:54:56 0:03:56 898.443 10.0
      11 RS800 RS800   RS 800 1099 Alister Hodgeson   Sue Ogg   Draycoter Wseton 820 130800 13:57:04 0:49:04   0:59:50 0:07:57 978.549 11.0
      12 RS800 RS800   RS 800 834 Kim May-Papailiou   Aaron REynolds   Poole YC & Erith YC 820 130800 13:59:19 0:51:19   1:02:35 0:10:12 1023.421 12.0
      13 RS800 RS800 Cathy RS 800 932 Brian Allen   Claire Allen   Brightlingsea SC 820 130800 14:04:00 0:56:00   1:08:18 0:14:53 1116.822 13.0
      14 RS800 RS800   RS 800 1144 Dan Goodman   Susie Truitt   Littleton SC 820     DNF         15.0

    R5 - RS800 Fleet - 20/09/14 at 1400

    Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 140500
      Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CF CrewName CF Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
      1 RS800 RS800   RS 800 1200 Matt Humphreys   Amy Cartwright   Weston SC 820 140500 14:25:28 0:20:28   0:24:58 0:00:00 820 1.0
      2 RS800 RS800   RS 800 1203 Tim Saxton   Sam littlejohn   Grafham 820 140500 14:25:54 0:20:54   0:25:29 0:00:26 837.362 2.0
      3 RS800 RS800   RS 800 1212 Andy Jeferies   Allyson Jeffries   Eastbourne Soverign SC 820 140500 14:26:02 0:21:02   0:25:39 0:00:34 842.704 3.0
      4 RS800 RS800 Juliet RS 800 1154 David Steed   Louise Steed   Netley SC 820 140500 14:26:11 0:21:11   0:25:50 0:00:43 848.713 4.0
      5 RS800 RS800 Skate RS 800 1129 Luke McEwen   Emma McEwen   RLymYC 820 140500 14:26:48 0:21:48   0:26:35 0:01:20 873.42 5.0
      6 RS800 RS800   RS 800 1133 Hugh Watson   Andy Watkins   Emsworth SC 820 140500 14:27:27 0:22:27   0:27:23 0:01:59 899.463 6.0
      7 RS800 RS800 RWD RS 800 1195 James Date   Dan Allin   Port Dindizwic SC 820 140500 14:27:55 0:22:55   0:27:57 0:02:27 918.16 7.0
      8 RS800 RS800   RS 800 1189 Hugh Stone   Hannah Tattersall   Castle Cove SC 820 140500 14:28:47 0:23:47   0:29:00 0:03:19 952.883 8.0
      9 RS800 RS800 Airplay RS 800 868 Joel Walker   Sarah Crossman   Lancing SC 820 140500 14:30:20 0:25:20   0:30:54 0:04:52 1014.984 9.0
      10 RS800 RS800 Cathy RS 800 932 Brian Allen   Claire Allen   Brightlingsea SC 820 140500 14:35:00 0:30:00   0:36:35 0:09:32 1201.954 10.0
      11 RS800 RS800   RS 800 1178 Phil Walker   John Mather   Wimbledon Park SC 820     BFD         12.0
      11 RS800 RS800   RS 800 834 Kim May-Papailiou   Aaron REynolds   Poole YC & Erith YC 820     DNF         12.0

    www.ltsc.co.uk
    [email protected]

    www.ltsc.co.lk
    ala[email protected]

    Sailwave Scoring Software 2.9.7
    www.sailwave.com

    Website Security Test