Switzerland
Germany
Spain
France
United Kingdom
Japan
Netherlands

RS800 RS800 Rooster National Tour

Congratulations to 2019 RS800 Rooster National Tour Champions Luke and Emma McEwen!

2nd: Ralph and Sophie Singleton of Burghfield SC

3rd: Tom Morris and Guy Fillmore of Hayling Island SC

4th: Hugh Shone and Hannah Tattersall of Castle Cove SC

5th:  Dan Goodman and Debbie Clark / Rory Hunter of Stokes Bay SC

 

Very many thanks to Rooster for sponsoring the smashing RS800 National Tour! 

2019 is going to be another year of fabulous events.  Take a peak at your calendar here

So forty five boats raced on the RS800 Rooster National Tour in 2018!  The first event was the Spring Championship at Rutland, number two was Stokes Bay SC, number three was at Datchet Water SC and number four was the Rooster RS Summer Championship at Parkstone YC 23-24 June.  The fifth event was Beer SC 14-15 July.  Number six was Eastbourne ESC 8-9 Sept.  Event seven was the Inlands at Grafham WSC 6-7 Oct. The final event of the year was s the End of Seasons Regatta at Rutland SC 3-4 Nov.  The tour comprised 8 events with 5 to count.  

Great start line photo of racing at Beer thanks to Stuart Aplin.

Rooster was our generous National Tour sponsor for 2018 awarding three pairs of specially branded aquafleece neck gaiters per event.  You could only win a neck gaiter once so the joy of winning was spread right across the fleet.  The list of those lucky sailors who won a neck gaiter is in the results table far right column.

Results thanks to Emma McEwen.

 

 

 

Rank Sail No Class Helm Crew Club Rutland Stokes Bay Datchet Parkstone Beer Eastbourne Grafham EOS Total Nett after 8 Rooster Prize
1 1220 RS800 Luke McEwen Emma McEwen Royal Lymington YC 3 1 2 46 1 1 1 1 56 5 SB 1st
2 1166 RS800 Ralph Singleton Sophie Singleton / Rory Hunter Burghfield SC 1 4 1 2 6 4 5 3 26 11 Rutland 1st
3 1144 RS800 Thomas Morris Guy Fillmore Hayling Island SC 46 2 46 9 2 46 2 2 155 17 SB 2nd
4 1231 RS800 Hugh Shone Hannah Tattersall Castle Cove SC 46 7 4 3 10 46 4 4 124 22 Datchet 4th
5 1188 RS800 Daniel Goodman Debbie Clark / Rory Hunter Stokes Bay SC 5 6 5 4 9 6 7 5 47 25 Parkstone 2nd (Rory) Eastbourne 6th (Debbie)
6 1204 RS800 Martin Orton Ian Brooks Chichester YC 7 8 7 6 46 8 46 46 174 36  
7 1062 RS800 Cameron Moss Darrol Moss Lyme Regis SC 46 12 46 8 11 5 6 46 180 42 Eastbourne 5th
8 1189 RS800 James Green Jamie Trewick/Iain Horlock Beer SC & Exe SC 46 13 9 14 12 7 46 46 193 55  
9 1194 RS800 Joe Joyner Will Broom Lyme Regis SC 2 11 46 14 8 46 46 46 219 81 Rutland 2nd
10 1225 RS800 Steve Cockerill Sarah Cockerill Stokes Bay SC 46 5 3 46 46 46 8 46 246 108 Datchet 3rd
11 1219 RS800 Peter Barton Chris Feibusch Lymington Town SC 46 46 46 14 3 46 46 6 253 115 Beer 3rd
12 1202 RS800 Andrew Blundell Maddie Fenner Warsash SC 46 3 46 10 13 46 46 46 256 118  
13 1128 RS800 Ciaran Hurney Mel Kwan Oxford SC 46 46 46 46 46 9 12 7 258 120 Eastbourne - Mel for 1st time in waves, EOS - Ciaran
14 1224 RS800 Fred Lord Louise Gale Carsington SC 6 16 46 46 46 46 46 8 260 122  
15 1211 RS800 Philip Gladman Tasha Gladman Itchenor SC 46 15 8 11 46 46 46 46 264 126  
16 913 RS800 Adrian Howe Fenella Williams Oxford SC 46 46 46 13 46 46 13 9 265 127 Parkstone
17 1228 RS800 Andy Jeffries Alyson Jeffries Eastbourne Sovereign SC 46 46 46 46 4 2 46 46 282 144 Beer 4th
18 1203 RS800 Tim Gratton Fiona Hampshire St Catharines College SC 46 46 6 1 46 46 46 46 283 145 Parkstone 1st
19 1222 RS800 Paul Jenkins Nick Jerkins / Peter Jenkins Eastbourne Sovereign SC 46 46 46 46 5 3 46 46 284 146 Eastbourne 3rd
20 1171 RS800 James Penty Eddie Grayson Beaver SC 46 46 46 46 46 46 9 10 295 157 Grafham 9th
21 1215 RS800 Stephen Brown Phil Bairstow Ullswater YC 10 19 46 46 46 46 46 46 305 167  
22 1234 RS800 Frances Peters Tom Partington HISC 46 46 46 46 46 46 3 46 325 187 Grafham 3rd
23 885 RS800 Rory Hunter Chris Feibusch Arran YC 4 46 46 46 46 46 46 46 326 188  
24 1212 RS800 Chloe Martin Suzy Russell Lymington Town SC 46 46 46 5 46 46 46 46 327 189  
25 1145 RS800 Peter Bromley Chris Doe Itchenor SC 46 46 46 7 46 46 46 46 329 191  
26 1164 RS800 Russ Gibbs Lucy Loughton Starcross SC 46 46 46 46 7 46 46 46 329 191  
27 1121 RS800 Ben Clegg Abi Kay Brightlingsea SC 8 46 46 46 46 46 46 46 330 192 Rutland Newcomers
28 1043 RS800 Chris Dodd Bryony Meakins Rutland SC 46 9 46 46 46 46 46 46 331 193  
29 1158 RS800 Ed Norbury Charlie Hutchings Warsash SC 9 46 46 46 46 46 46 46 331 193  
30 1047 RS800 Adam Knight Nico Ozanne Guernsey YC 46 46 46 46 46 46 46 10 332 194  
31 1091 RS800 Tom Tindal Joza Cic Datchet Water SC 46 46 10 46 46 46 46 46 332 194 Datchet Newcomers
32 1198 RS800 Alex Benfield Nick Ireland Stokes Bay SC 46 46 46 46 46 46 10 46 332 194 Grafham Endeavour
33 1216 RS800 Richard Clampett Grace Clark Stokes Bay SC 46 10 46 46 46 46 46 46 332 194  
34 825 RS800 Peter Curtis James Curtis Grafham Water SC 46 46 46 46 46 46 11 46 333 195  
35 939 RS800 Daniel Nickalls Jack Wardell Marconi SC 46 46 46 12 46 46 46 46 334 196  
36 968 RS800 Gavin Page Luke Whyburd Weston SC 46 46 46 46 46 46 13 46 335 197  
37 1111 RS800 Michiel Geerling Hilde WV Braassemermeer 46 46 46 46 14 46 46 46 336 198 Beer Welcome to UK Fleet
38 1222 RS800 John Booth Alex Benfield Stokes Bay SC 46 14 46 46 46 46 46 46 336 198  
39 1230 RS800 Christina Handasyde Dick Andrew Handasyde Dick Itchenor SC 46 46 46 14 46 46 46 46 336 198  
40 919 RS800 Charlie Elise Ollie Holmes Restronquet SC 46 46 46 46 15 46 46 46 337 199  
41 1087 RS800 Tim Palmer Henry Nelson Stokes Bay SC 46 17 46 46 46 46 46 46 339 201  
42 1113 RS800 Alastair Shires Penny Shires Stokes Bay SC 46 18 46 46 46 46 46 46 340 202 SB Endeavour
43 1196 RS800 Andy Smith Chris Saunders Stokes Bay SC 46 20 46 46 46 46 46 46 342 204  
44 985 RS800 Nick Van Tienen Larry Lawrence Stokes Bay SC 46 21 46 46 46 46 46 46 343 205  
45 1146 RS800 Jason Kirk Matt Atkins Stokes Bay SC 46 22 46 46 46 46 46 46 344 206  

 

Website Security Test